Demonstracja odmian premium z oferty firmy IGP Polska odbyła się dzisiaj (11.09) w miejscowości Sędziwojewo (gmina Września, woj. Wielkopolskie) na terenie rodzinnego gospodarstwa Pana Michała Koszarka.
Współpracę z firmą IGP Polska Pan Michał rozpoczął w ubiegłym roku. Odmiany posiane zostały w technologii bezorkowej, na glebie klasy 3a i b o pH 6,5. Przedplonem była pszenica. Kukurydza została zasiana 22 kwietnia w ilości 87 tys. ziaren na hektar. Był to okres dosyć suchy, pierwsze wschody pojawiły się 12-13 maja. Już wtedy kukurydza pokazała, że ma potencjał – susza nie była jej straszna.
Pan Krzysztof Piłat z firmy IGP Polska omówił jakie odmiany wchodzą do skład odmian premium. Celem nadrzędnym oferty premium od jest JAKOŚĆ – czyli piękno odmian, ich doskonałość oraz niezmienne poszukiwania najlepszych rozwiązań. Odmiany w ofercie premium przechodzą trzykrotny etap selekcji: w hodowli, w procesach badań rejestrowych oraz dodatkowo w wewnętrznej hodowli, która prowadzi IGP w całej Europie, w tym w Polsce. Odmiany przed wprowadzeniem do oferty premium badane są w 3 stacjach COBORU: Zybiszów, Chrząstowo oraz Krzyżewo. Wszystkie badania prowadzone są zgodnie z metodyką COBORU obowiązującą dla kukurydzy w Polsce.
Pan Krzysztof podkreślał, że wszystko robione jest po to, by rolnik wybierając odmiany z oferty premium miał pewność, że ktoś się nad tym pochylił, wykonał ciężką pracę i wybiera on odmiany ,,top of the top’’ z tego, co jest dostępne na rynku. Dodał również, że jakość to również doskonała opieka i serwis ze strony firmy. Obecnie w IGP Polska 8 osób codziennie działa w terenie na rzecz doradztwa rolnikom.
Firma IGP Polska z ofertą mieszańców premium na sezon 2021 chciałaby przekazać przede wszystkim najlepszą europejską genetykę mieszańców kukurydzy.
Odmiany premium
W ofercie premium znajduje się 12 odmian (FAO w zakresie 200-300). Podczas spotkania w Sędziwojewie Szymon Przybyszewski i Andrzej Mańczak z IGP Polska omówili 7 z nich.
KOKUNA rządzi plonem – w zeszłym roku w badaniach COBORU okazała się numerem 1 z wynikiem 110,1% wzorca (1170kg suchego ziarna więcej z 1ha w stosunku do wzorca). Kokuna posiada charakterystyczne duże, nabrzmiałe kolby, które w 80% wypełnione są ziarnem typu dent. Przekłada się to na dobry dry down, czyli dobrze oddaje wodę. Średnio w kolbie znajdują 24 rzędy ziarna, a ilość ziaren w rzędzie sięga nawet 40 sztuk. Kukurydza średniego wzrostu, nie wylega.
QUENTIN – europejski lider plonowania zarówno w kiszone jak i w ziarnie. W 2019 roku w plonie ziarna odmiana ta uzyskała 104% wzorca, plony sięgały ponad 16 ton ziarna. Charakteryzuje się dobrymi wschodami i dobrym wiosennym wzrostem. Ponadto dobrze sobie radzi przy niższych wiosennych temperaturach. Ziarno typu flint – pożądana cecha w żywieniu bydła. Rekordzista jeśli chodzi o poziom energii.
CODIGIP – król słabszych gleb, FAO 260, typ ziarnowy. Odmiana super nadaje się na stanowiska słabsze, również w warunkach suszy sobie dobrze radzi. W badaniach COBORU plonowała nawet o tonę więcej niż wzorzec. W 2018 roku odmiana ta została nagrodzona złotym medalem na targach Polagra Premiery i tego samego roku, na Podkarpaciu ustanowiła oficjalny rekord Polski w plonie ziarna kukurydzy z 1 ha (14,2 tony suchego ziarna). Ziarno pośrednie, z delikatną przewagą flinta.
HARDWARE – odmiana dwukierunkowa, zarejestrowana w COBORU w 2019 roku. Średni plon ziarna 107% wzorca (ponad 16t suchego ziarna z 1ha). Bardzo szybko rośnie. Ziarno pośrednie z przewagą denta. Charakteryzuje się dobrym oddaniem wody.
CODITIME – dwukierunkowa, grupa wczesna FAO 220-230. W 2018 roku odmiana osiągnęła 107% wzorca w plonie ziarna. W roku ubiegłym w plonie suchej i świeżej masy również plonowała powyżej wzorca. Odmiana dosyć polityczna – jest bardzo wysoka, można zaskoczyć sąsiada.
IDENTITY – nowość, dostępna w ofercie od tego roku. Jest to ekstremalnie szybka odmiana kukurydzy – FAO 200. Typowy dent (100%). Posiada znakomity dry-down czyli znakomicie dosycha. Nie jest rośliną wysoką.
CODIZUK – odmiana dwukierunkowa. Zarejesrtowana w COBORU w 219 roku. Rekordzista Polski jeśli chodzi o plon zielonej masy na kiszonkę. Rekord ustanowiono w zeszłym roku na Podlasiu – 78 ton zielonej masy. Odmiana wysoka, nawet do 4,5m wysokości. Nadaję się na uprawę na biogaz oraz na gleby słabsze. Kolby na roślinie usytuowane są wysoko.