piątek, 22 października, 2021
spot_img

Od dziś działa specjalne laboratorium

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W związku z odnotowanymi ostatnio przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF), w pobliżu granic Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki wziął udział w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego, które zwołała Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska-Wasiak. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2019 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zebrani omówili zakres przygotowań, a także działań służb po opublikowaniu przez Komisję Europejską decyzji wykonawczej wprowadzającej w części województwa wielkopolskiego strefy ochronnej przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Wyznaczona przez KE strefa ochronna (żółta) objęła cały obszar powiatu wolsztyńskiego (gmina Siedlec, Wolsztyn i Przemęt) oraz Wijewo w powiecie leszczyńskim.

 

Obowiązki ochronne

Wyznaczenie stref związane jest z wprowadzeniem szeregu obowiązków, dotyczących m.in. poddawania badaniom wszystkich odstrzelonych dzików oraz stosowania przez hodowców trzód mat dezynfekcyjnych we wjazdach na teren gospodarstw i w wyjazdach z nich. Ponadto w całej strefie ochronnej, prowadzone będą wzmożone poszukiwania padłych dzików. Postulowany jest także odstrzał dzików w całej strefie. Działania będą prowadzone przez służby weterynaryjne we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim oraz Dyrekcją Lasów Państwowych.

Od dziś działa Laboratorium ASF

W związku z tym, od dziś, tj od 25 listopada 2019 roku w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej  Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu (siedziba: ul. Grunwaldzka 250, 60-166 Poznań) działa laboratorium przyjmujące próby, w którym można wykonywać badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF). Laboratorium utworzono na mocy decyzji Głównego Lekarza Weterynarii, który 21 listopada 2019 r. wyznaczył Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu do wykonywania badań diagnostycznych serologicznych i molekularnych w kierunku ASF. W laboratorium badane są próbki świń i dzików dostarczonych z terenu województwa wielkopolskiego.

 

Spotkanie w Lesznie

Ponadto, w miniony czwartek, w Nowym Belęcinie k. Leszna odbyło się spotkanie z udziałem Jacka Gmerka Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lesznie, Starosty Leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka, Łowczego Okręgowego z Leszna, przedstawicieli władz gmin: Krzemieniewo, Osieczna i Lipno z liczną, bo około 300-osobową grupą rolników. Podczas spotkania rolnicy dzielili się swoimi obawami. W odpowiedzi Powiatowy Lekarz Weterynarii Jacek Gmerek wyjaśnił zebranym, że liczba dzików z ASF, które padły w krótkim czasie, wskazuje na krótkotrwałe zakażenie tą chorobą.
Specjalista wyjaśnił także, że w obecnej sytuacji jest szansa na zduszenie choroby w zarodku. Zapewnił również rolników, że świnie z gospodarstw znajdujących się w strefie ochronnej mogą być sprzedawane do rzeźni.

 

Ważne są zasady bioasekuracji

Jacek Gmerek przypomniał też, jak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Leszczyński Powiatowy Lekarz Weterynarii zaznaczył min., że w chlewniach nie wystarczy stosowanie cienkiej maty nasączonej środkiem odkażającym, z uwagi na to, że substancja aktywna nie dotrze do końca wgłębienia bieżnika opon traktora. J. Gmerek wyjaśnił również, że do dezynfekcji w gospodarstwach, powinny być stosowane niecki, tak aby ciągniki, czy inne maszyny do niej wjeżdżały. Jednak do najskuteczniejszych metod profilaktycznych, leszczyński lekarz weterynarii, zaliczył  myjki ciśnieniowe.

O dalszym rozwoju sytuacji informować będziemy na bieżąco.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.wiw.poznan.pl

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły