czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Obliczenia modelowe przewidzą datę zbioru i wydajność międzyplonów

spot_img

Duńską Agencję Rolnictwa poprosiła naukowców z Uniwersytetu w Aarhus o możliwość jak najbardziej dokładnego przewidywania terminów zbiorów. Badacze stworzyli model, który na podstawie temperatury powietrza może oszacować daty zbiorów jęczmienia jarego i pszenicy ozimej z dokładnością odpowiednio w ciągu sześciu i dziewięciu dni!

Późne zbiory to gorsze warunki dla  międzyplonów

Uprawy okrywowe są ważnym elementem zrównoważonych systemów upraw zbóż, ponieważ zapewniają retencję składników odżywczych i poprawiają jakość gleby. Aby spełnić wymagania unijnej dyrektywy azotanowej i ramowej dyrektywy wodnej, w Danii zdecydowano, że rolnicy muszą uprawiać międzyplony na określonej części ziemi żytniej. Zgodnie z przepisami, międzyplony należy wysiewać najpóźniej do 20 sierpnia co oznacza, że główny plon musi zostać zebrany przed 20 sierpnia. Niestety stanowi to duży problem ponieważ w tym okresie uprawy z północnej części Danii nie są dostatecznie dojrzałe lub wystąpiły niekorzystne warunki zbioru. Późne zbiory spowodowane spowodowały konieczność zwolnienia z terminu siewu międzyplonów.

Model, który opiera się na fazach wzrostu

Naukowcy zauważyli, że wydajność upraw okrywowych różni się znacznie z roku na rok, w zależności od warunków wzrostu jesienią i  temperatura odgrywa tutaj dużą rolę. Model który stworzyli na prośbę Duńskiej Agencji Rolnictwa, opiera się na fenologicznym rozwoju upraw. Innymi słowy, model uwzględnia fazy wzrostu od siewu przez kiełkowanie do dojrzałości. Ponadto opracowano model obejmujący okres od dojrzałości do zbioru. Co istotne, ten sam model można wykorzystać jako podstawę do oceny wzrostu roślin okrywowych, a tym samym zdolności do ograniczenia wymywania azotanów.

„Różne fazy wzrostu zależą w różny sposób od temperatury i długości dnia, a na podstawie danych historycznych dotyczących czasu siewu, kiełkowania, kwitnienia, dojrzałości i zbiorów byliśmy w stanie opracować pojedynczy model, który można skalibrować dla jęczmienia jarego i pszenicy ozimej. Przy niepewności wynoszącej 6,2 dnia w przypadku jęczmienia jarego i 9 dni w przypadku pszenicy ozimej można przewidzieć czas zbiorów”- mówi dr hab  Johannes WM Pullens. z Wydziału Agroekologii Uniwersytetu Aarhus

Nowe możliwości

Wyniki badań  pokazują, że istnieją duże możliwości skrócenia okresu od dojrzałości do zbioru. W niektórych przypadkach wymaga to od rolnika wyboru zbioru ziarna o nieco wyższej zawartości wody niż jest to pożądane. Ale może to również oznaczać, że potrzebne są nowe metody zbioru. Żniwa, które będą zbliżone do daty dojrzewania pozwolą na wysianie poplonów nieco wcześniej. Poprawi to wzrost międzyplonów i zapewni większą biomasę, a tym samym zmniejszy emisję azotu do wód gruntowych.

Nowe obliczenia modelowe stanowią zatem podstawę do opracowania systemów upraw opartych na wcześniejszych zbiorach zbóż, które będą w stanie zapewnić lepiej osadzone i silniej rosnące międzyplony z większym wkładem w rozwiązanie rolniczego problemu zrzutów azotu do środowisko wodnego.

Zdj: pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x