czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

O rolnictwie precyzyjnym. Jak technologie rolnictwa 4.0 sprawdzają się w praktyce?

spot_img

Systemy rolnictwa precyzyjnego stają się nieodłączną częścią współczesnego rolnictwa, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które zwiększają wydajność, optymalizują zasoby i zmniejszają wpływ na środowisko. Dążąc do zapewnienia najwyższej jakości i nowoczesnych rozwiązań, firma Wanicki Agro zorganizowała cykl pięciu spotkań w różnych lokalizacjach, dedykowanych swoim kluczowym klientom.

Podczas tych spotkań uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki systemów rolnictwa precyzyjnego oferowanych przez firmę John Deere oraz poznać ofertę zewnętrznych partnerów, takich jak OneSoil, Metos Polska, eAgronom i CultiWise. Zachęcamy do odkrycia najważniejszych informacji o rolnictwie precyzyjnym, które mogą Was zainteresować.

Standard w wielu maszynach

W świat rolnictwa precyzyjnego wprowadził nas Bogdan Kazimierczak, dyrektor Działu Rolnictwa Precyzyjnego firmy Wanicki Agro.

Bogdan Kazimierczak, dyrektor Działu Rolnictwa Precyzyjnego firmy Wanicki Agro omówił systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym można lepiej wykorzystać sprzęt, sporo zaoszczędzić czasu i paliwa. oraz środków do produkcji rolnej przy dobrze przygotowanym planie działania w polu. Fot. K. Grzeszczyk

Operations Center to platforma do zarządzania gospodarstwem, która wykorzystuje łączność telematyczną za pomocą modułu JDLink, który jest połączony z magistralną CAN bus pojazdu. Urządzenie może podawać informacje np. o zużyciu paliwa, obciążeniu silnika, poślizgu kół czy też napięcia w układach elektrycznych.

Moduł JDLink jest w standardzie w większości maszyn John Deere. Są to m.in. ciągniki 7R, 8R, 9R oraz kombajny i sieczkarnie, a niedługo również wszystkie ciągniki budowane w Mannheim i w sprzęcie TURF. Wszystko po to, żeby zbierać wszelkie dane z pracy sprzętu. Są one magazynowane na bezpiecznych serwerach i wysyłane do Operations Center. Dealer sprzedający sprzęt ma przez to wiedzę o tym, jaki jest przebieg maszyny. Tym sposobem może zaplanować przegląd okresowy, a wyświetlane kody błędów można zdalnie odczytać i wysłać serwis z właściwymi częściami zamiennymi. Użytkownik ma przez to wsparcie od strony serwisowej, co pozwoli zapobiegać awariom i przestojom sprzętu. Oprócz tego użytkownik ma możliwość wyświetlania danych z pola na aplikacji mobilnej.

Zaplanowana praca zawsze przebiega łatwiej i szybciej. Rolnik w domu może sobie przygotować pola z ich obrysami i wytyczyć sobie linie naprowadzania oraz przygotować plan pracy. Zawiera on np. mapy zmiennego dawkowania, które wysyła się do ciągnika.

Zapamiętane rzędy

Auto Path to system, który pozwala nam zapamiętać położenie rzędów. Ma to np. miejsce przy siewie kukurydzy. Odbywa się to przy użyciu odbiornika StarFire, który jest umieszczony na siewniku lub agregacie do uprawy pasowej. Te zapamiętane rzędy są bardzo pomocne pracy wozem asenizacyjnym z aplikatorem doglebowym.

Umieszczając antenę StarFire np. na siewniku, mamy możliwość zapamiętaniapołożenia rzędów. Jest to bardzo pomocne choćby przy wykonywaniu późniejszego mechanicznego zwalczania chwastów. Fot. K. Grzeszczyk

Linie Auto Path są wykorzystywane również przy ochronie roślin, np. przy pracy pielnikiem do mechanicznego usuwania chwastów. Jeżeli mamy odbiornik umieszczony na pielniku, to ciągnik otrzymuje linie prowadzenia Auto Path z Operations Center i w tym momencie może pracować sprzęt w międzyrzędziach w trybie automatycznym.

Wielofunkcyjny czujnik

Wielofunkcyjny czujnik HarvestLab 3000 może być umieszczony na sieczkarni do mierzenia zawartości składników odżywczych w kukurydzy, lucernie i trawie. W czasie rzeczywistym sieczkarnia zbiera informacje o tym, jaką mamy zawartość np. cukru, skrobi czy włókien detergentowych kwaśnych w danym obszarze pola.

Czujnik HarvestLab ma szerokie zastosowanie w maszynach rolniczych. Fot. K. Grzeszczyk

Kolejne zastosowanie czujnika HarvestLab 3000 to wykorzystanie stacjonarne do badania zawartości składników, np. w kukurydzy, pszenicy i rzepaku. Poza tym czujnik ten można zamontować na wozie asenizacyjnym, gdzie w czasie rzeczywistym otrzymamy informacje, jaka jest zawartość fosforu, potasu i azotu. Dzięki temu można aplikować nawóz organiczny w sposób zmienny na podstawie wcześniej wykonanych prób glebowych.

Zmienne dawkowanie nasion i nawozu

Siew i sadzenie to kolejne czynności, które mogą być wykonane na podstawie planu pracy, który został przygotowany w biurze i wysłany do maszyny. W momencie przekroczenia granicy pola, na którym będziemy pracować, automatycznie wyświetla się plan pracy i jest realizowany. Nie trzeba wprowadzać danych działki ani stosowanych dawek, ani linii prowadzenia, ponieważ było to wcześniej przygotowane.

Pracując z siewnikiem punktowym Monosem ValoTerra, możemy stosować do 4 składników równocześnie, nie tylko ziarno, ale również nawozy, z każdym z osobną dawką. Jest to możliwe dzięki wyświetlaczom 4 generacji, które mogą obsługiwać 256 sekcji. To są funkcje, które nie wymagają dodatkowych opłat ani subskrypcji, lecz aktualnego oprogramowania.

Pomoc w optymalizacji nawożenia

Ostatnim etapem produkcji jest zbiór. Tutaj część technologii jest wykorzystywana przez wiele maszyn. Mając zdalny dostęp do wyświetlacza, maszyny z JDLink i przewód łączący moduł z wyświetlaczem, można korzystać z funkcji zdalnego dostępu do wyświetlacza. Jeżeli np. operator nie wie, jak ustawić system kontroli sekcji czy też czujnik przepływu masy w kombajnie, to łącząc się z odpowiednią osobą, czy to na serwisie u dealera, czy w dziale rolnictwa precyzyjnego, takie wsparcie może uzyskać.

Grain Sensing to technologia wykorzystania czujnika HarvestLab 3000, który ma nowe zastosowanie w kombajnie. Dzięki temu w czasie rzeczywistym otrzymujemy informacje o zawartości np. białka w pszenicy czy o zaolejeniu w rzepaku. Oprócz tego można badać jęczmień (na zawartość skrobi i białka), soję i kukurydzę. Mając tak dokładne dane, będzie można szukać rozwiązania na poprawę parametrów w obszarach, gdzie są one niższe.

Do tego celu wystarczy porównać mapę plonu z mapą białka. Dla przykładu tam, gdzie był niski plon, ok. 4 t/ha, mamy dużą zawartość białka na poziomie 14%, natomiast tam, gdzie był bardzo wysoki plon, powyżej 8 t/ha, mamy białko dużo niższe. Jest to informacja dla rolnika, by w kolejnych latach zdecydować np. o innym aplikowaniu azotu w celu uzyskania większej zawartości białka w obszarach, gdzie był największy plon.

Gdy pracują dwie maszyny na polu

In Field Data Sharing to system współdzielenia się mapą pokrycia. To kolejna funkcja dostępna dzięki JDLink. System ten umożliwia wymianę informacji pomiędzy maszynami pracującymi na tym samym polu. Dobrze się to sprawdza przy dwóch rozsiewaczach lub dwóch opryskiwaczach. Te maszyny widzą siebie nawzajem, a operatorzy mają informacje o wykonanej już pracy.

W momencie wjazdu na obszar już np. opryskany jednym opryskiwaczem, przy wjeździe drugiego sekcje są automatycznie zamykane. Natomiast w przypadku dwóch kombajnów system sprawdzi się w współdzieleniu linii naprowadzania. Kolejną korzyść stanowi zbieranie danych o plonach, które trafiają do Operations Center w celu wygenerowania jednej mapy plonów. W Operations Center istnieje możliwość porównania floty maszyn.

Możemy zobaczyć, jak dane kombajny pracowały w danym sezonie. Mamy dostęp do liczby godzin użycia w pracy i w transporcie, a także do czasu spędzonego na postoju. Poza tym dostępne są informacje o wilgotności i pracy na danym polu oraz o tym, jak maszyna poruszała się na nim. Warto również zaznaczyć, że przy siewie, np. kukurydzy, możemy sporządzić mapę z kilkoma odmianami, a przy zbiorze sprawdzić, jak każda z nich plonowała.

Podsumowanie

Mając zdalny dostęp do danych o pracy maszyny, można zobaczyć wykorzystanie sprzętu, stopień pracy na biegu jałowym oraz stopień ukończenia pracy na danym plonie. Dzięki temu można dostosować organizację pracy, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał posiadanych maszyn.

Moduł JDLink umożliwia także zdalny dostęp do wyświetlacza, bezprzewodowy transfer danych oraz zdalny Service Advisor Remote. Dzięki temu serwis może wcześniej przygotować się na wizytę w gospodarstwie lub zdalnie zdiagnozować sprzęt, przyspieszając czas reakcji. Funkcja Machine Sync jest dostępna dla kombajnów, gdzie w czasie wyładunku kieruje ciągnikiem, który odbiera zboże od kombajnu.

In Field Data Sharing to funkcja współdzielenia mapy pokrycia między dwoma opryskiwaczami, rozsiewaczami i kombajnami. Kolejną funkcją jest Expert Alert, narzędzie pozwalające na wykrycie usterek przed ich wystąpieniem. Tam, gdzie stosuje się czujniki, tworzone są Expert Alerty, np. w celu ostrzeżenia dealera o możliwej awarii. Rolnictwo cyfrowe przynosi konkretne oszczędności, przede wszystkim oszczędność czasu. Poprawa logistyki, zaplanowana praca i analiza zebranych danych mają się przełożyć na wzrost plonów lub obniżenie kosztów.

Oprysk punktowy

Na podstawie oblotu pola dronem (na wysokości 50 m), który pracuje z dokładnością RTK, jest tworzona ortofotomapa, która pokazuje lokalizację chwastów. Ma to uzasadnienie w przypadku oprysku powschodowego. Istnieje też funkcja Green on Brown z ukierunkowanym lub zamierzonym dawkowaniem herbicydów (np. glifosatu) przed siewem, przed wschodami lub po zbiorach. Tu sprawdzą się opryskiwacze z pojedynczą kontrolą rozpylacza.

W zależności od rodzaju oprysku można zaoszczędzić od 60 do nawet 90% herbicydów zwalczających chwasty. Po stworzeniu takiej dokładnej mapy lokalizacji chwastów, informacje te są przetwarzane na platformie CultiWise. Tworzona jest mapa zmiennego dawkowania herbicydu, a taka informacja wysyłana jest na wyświetlacz opryskiwacza. Kolejną opcją jest Green on Green, czyli oprysk chwastów, które znajdują się pomiędzy rzędami roślin. Istnieje także dostępna funkcja zdrowotności uprawy, oceny kiełkowania i szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśną.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x