środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Maszyny rolnicze od Massey Ferguson– pionierska marka w rolnictwie. Sprawdź ile o niej wiesz!

spot_img

Massey Ferguson to jedna z bardziej znanych marek maszyn rolniczych na świecie. Ciągniki oraz kombajny tego producenta zrewolucjonizowały gospodarstwa dzięki swojej prostocie oraz wytrzymałości. Historia tej marki rozpoczęła się ponad 170 lat temu, a rolnicy również dzisiaj chętnie sięgają po sprzęt Massey Ferguson. Jakie były jej początki?

Ponad 170 lat działalności

W roku 1847 powstaje nowa firma Massey Manufacturing Company. Jej założycielem jest Daniel Massey, który będąc rolnikiem przez kilkadziesiąt lat, zdecydował, że zawodowo skupi się na naprawie i sprzedaży maszyn. Zakład powstaje w kanadyjskim miasteczku Newcastle i przez pierwsze lata specjalizuje się w składaniu sprowadzonych z USA stacjonarnych maszyn młócących. Ponad 40 lat później firma Massey Manufacturing Company połączyła się z A. Harris, Son and Company. Z tego połączenia powstała spółka Massey-Harris Limited.

Firma opierała swoją działalność na produkcji maszyn, a następnie ciągników rolniczych, które używane były na kanadyjskich i amerykańskich polach. Spółka Massey-Harris przez następne lata nie próżnowała i próbowała wprowadzać na rynek coraz to nowsze rozwiązania, które dałyby im nowych klientów. Tak w latach 30., a dokładnie w 1938 r. światło dzienne ujrzał samobieżny kombajn Massey-Harris 20. Wprowadzona maszyna na rynek sprawiła, że jeden człowiek może zebrać i wymłócić zboże na polu. Rozwiązanie to bez wątpienia przyczyniło się do produkcji kombajnów samobieżnych innych marek.

Podczas gdy marka Massey produkowała coraz więcej nowoczesnego sprzętu rolniczego, równolegle z nią Swoje maszyny rolnicze sprzedawał Henry „Harry” Ferguson. Założył on swoją firmę w roku 1884. Był to wybitny irlandzki inżynier i wynalazca, który znacząco przyczynił się do rozwoju ciągników rolniczych, a producenci po dziś dzień korzystają z jego rozwiązań. Swoje działania w branży rolniczej rozpoczął od negocjacji sprzedaży dla fabryk ciągników.

Podczas pracy uznał, że ciągniki i zaczepy do holowania są zbyt prymitywne, więc zaczął samodzielnie tworzyć zintegrowaną jednostkę do sprzęgania ciągnika wraz z maszyną rolniczą. W ten sposób powstał znany na całym świecie „system Ferguson”, który obecnie jest znany jako TUZ, tj. trzypunktowy układ zawieszenia. Opracowane blisko 100 lat temu rozwiązanie stosowane jest do dzisiaj, nawet w nowoczesnych ciągnikach. W 1936 r. po raz pierwszy zaprezentowano ciągnik Ferguson Brown i rozpoczęto jego seryjną produkcję. Ciągnik został opracowany przez Fergusona, natomiast produkcją zajęła się firma David Brown.

Ferguson TEA 20 to jeden z pierwszych ciągników wyposażonych w trzypunktowy układ zawieszenia. Obecnie jest to ciągnik chętnie kupowany przez kolekcjonerów. Fot. F. Michalski

Narodziny Massey Ferguson

Połączenie firm Massey-Harris oraz Harry Ferguson nastąpiło w 1953 r. i tak powstała firma Massey-Harris-Ferguson. Fuzja ta pozwoliła na zebranie w całość najlepszych rozwiązań wypracowanych w każdej z firm, aby stworzyć najlepszą markę producenta dostarczającego maszyny rolnicze. Po 4 latach od rozpoczęcia współpracy postanowiono o zmianie nazwy firmy z Massey-Harris-Ferguson na Massey Ferguson, która znana jest do dzisiaj na całym świecie.

Prężnie działająca spółka wciąż się rozwijała, a chęć dotarcia na nowe rynki sprawiła, że w 1959 r. Massey Ferguson stał się właścicielem włoskiego Landini. Dzięki temu ruchowi do oferty trafiły ciągniki ogrodnicze, a także ciągniki wyposażone w układ gąsienicowy. W 1962 r. wprowadzona została wielostopniowa skrzynia biegów, która pozwalała wybrać wysokie oraz niskie zakresy na każdym biegu. Do zmiany wystarczyło użycie przełącznika znajdującego się na desce rozdzielczej. Natomiast pod koniec lat 70. wprowadzone zostały zsynchronizowane skrzynie biegów, które umożliwiały szybką i płynną zmianę biegów.

Kolejne lata działalności firmy Massey Ferguson można określić jednym słowem – rozwój. W 1972 r. wprowadzony został kombajn MF 760, który był jednym z największych kombajnów produkowanych w Europie. Ciągniki stopniowo stawały się coraz większe i cięższe, a co za tym idzie, maszyny były bardziej wydajne. Inżynierowie Massey Ferguson zdecydowali o użyciu elektroniki do obsługi trzypunktowego układu zawieszenia.

Tak oto w 1978 r. wprowadzony został pierwszy elektroniczny system sterowania podnośnikiem (ELC) w ciągniku rolniczym. Rok 1991 to czas, kiedy inżynierowie MF przenieśli technologię rolnictwa na inny poziom. Wyposażyli oni pierwszy kombajn w system mapowania plonów połączony z GPS. Można śmiało powiedzieć, że już wtedy, czyli ponad 33 lata temu, rozpoczęła się era rolnictwa precyzyjnego.

Massey Ferguson w Polsce

Podczas gdy trwały prace nad wdrożeniem do seryjnej produkcji ciągników Ursus serii U, ówczesna władza zdecydowała się na zakup licencji na produkcję ciągników Massey Ferguson serii 200 i 500. Miało to miejsce w 1974 r., natomiast seryjna produkcja rozpoczęła się dopiero w 1984 r. Spowodowane to było tym, że ZM Ursus nie był odpowiednio przygotowany do produkcji takich ciągników. Dodatkowo przeszkadzał fakt, że licencyjne ciągniki zbudowane były z wykorzystaniem systemu calowego.

W 1988 r. nastąpiło wygaśnięcie umowy licencyjnej i ciągniki Massey Ferguson 255 oraz 235 zmieniły nazwę na Ursus 3512 oraz 2812. Ciągniki te produkowane były od roku 1984 aż do roku 2009. Ciągniki te były wyposażone w brytyjskie silniki marki Perkins, które mają mieszane opinie wśród rolników. Mimo swojej trwałości, jednostki te charakteryzowały się małą mocą oraz zdolnością do przegrzewania się. Mimo wszystko ciągniki licencyjne oraz ich następcy do dzisiaj są chętnie użytkowane przez polskich rolników. Ciekawostką jest również to, że za zadbany egzemplarz pochodzący z końca lat 90. należy zapłacić nawet ponad 50 tysięcy złotych.

Massey Ferguson 255 oraz sadowniczy ciągnik Ursus 2802, które wyprodukowane zostały w ZM Ursus. Ciągniki te utrzymują swoją cenę na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Fot. F. Michalski

AGCO Corporation

Massey Ferguson w 1994 r. dołączył do AGCO Corporation. Firma ta została założona w 1990 r. i jest właścicielem takich marek, jak: Fendt, Valtra, Challenger, Gleaner oraz Massey Ferguson. Maszyny dystrybuowane są przez ok. 2700 sprzedawców na całym świecie. Podczas 30-letniej współpracy z AGCO firma Massey Ferguson bardzo się rozwinęła. Obecnie produkowane są nowoczesne ciągniki, kombajny do zbioru zbóż, ładowarki teleskopowe, prasy rolujące oraz kostkujące, przez co oferta amerykańsko-kanadyjskiego producenta jest bogata.

massey ferguson
Nowoczesne ciągniki Massey Ferguson są produkowane i sprzedawane przez amerykańską spółkę AGCO, która znana jest na całym świecie. Fot. F. Michalski

Oczywiście, w wyniku współpracy można znaleźć identyczne maszyny, które różnią się jedynie zmienionym logo oraz kolorem, na jaki zostały pomalowane. Nie zmienia to faktu, że gdyby nie tak wczesny rozwój i wdrażanie nowych technologii w firmie Massey Ferguson, to spółka AGCO nie miałaby w swojej ofercie tak nowoczesnego i cieszącego się dobrą opinią rolników sprzętu.

Co myślicie o historii marki Massey Ferguson? Czy chcielibyście zobaczyć więcej podobnych treści? Dajcie nam znać w komentarzach!

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x