piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

O 1/3 może obniżyć się produkcja pszenicy w Australii w sezonie 2023/24

spot_img

Według pojawiających się na rynku prognoz, kolejne zbiory pszenicy w Australii powinny spaść do 25-26 mln ton po trzech sezonach rekordowej produkcji. W lutowej prognozie USDA oszacował australijską produkcję pszenicy na 38 mln ton w tym sezonie w porównaniu do 36,2 i 31,9 mln ton w poprzedzających dwóch sezonach. Za spadek produkcji odpowiadać ma oczekiwana bardziej sucha i gorąca pogoda w II połowie 2023 roku. Warto przypomnieć, że trwające trzy lata zjawisko pogodowe La Nina przyniosło ponadprzeciętne opady w Australii, co przekładało się na doskonałe zbiory.

Zbiory pszenicy w Australii według USDA (mln ton):

Australijska pogoda

Australijskie Biuro Meteorologiczne poinformowało w swojej najnowszej prognozie, że zjawisko pogodowe La Nina trwa nadal na tropikalnym Pacyfiku. Podczas gdy wskaźniki oceaniczne, w tym temperatury powierzchni morza, spadły do wartości neutralnych, atmosfera reaguje wolniej i pozostaje podobna do La Nina. Większość głównych modeli wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia El Nino pod koniec 2023 roku.

Główne modele wskazują na bardziej suchą pogodę w nadchodzących miesiącach. Europejskie 46-dniowe wzorce pogodowe w Australii stają się coraz bardziej suche w nadchodzących miesiącach, ponieważ wpływy La Nina zanikają, a pogoda zbliża się do modelu El Nino. Przewiduje się, że El Nino rozpocznie się w maju, stąd istnieje perspektywa znacznego wzrostu temperatur z opadami poniżej średniej.

Źródło: bom-gov-au, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x