Wczoraj (7 stycznia br.) na stanowisko Zastępcy Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powołano Dariusza Olkiewicza. Od tej pory będzie on odpowiadał za sektor informatyczny Agencji, czyli zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i podjętymi już działaniami, jeden z najważniejszych pionów tej instytucji. W grę wchodzi m.in. organizacja i obsługa szerokiej palety e-usług dla rolników i rolnictwa.
Obsługa banków i biznesu
Wcześniej, w trakcie swej 28 letniej aktywności zawodowej, Dariusz Olkiewicz zajmował stanowiska kierownicze i eksperckie w krajowych bankach: Banku Polskiej Spółdzielczości, PKO BP i międzynarodowych firmach konsultingowych. W podmiotach tych odpowiadał m.in. za zarządzanie systemami informatycznymi, operacje bankowe, a także realizację złożonych projektów transformacji cyfrowej. Dariusz Olkiewicz wprowadzał też rozwiązania zwiększające efektywność pionów informatycznych. Nowy Zastępca Prezesa ARiMR jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej z tytułem magistra inżyniera informatyki. Ukończył też podyplomowe studia z zakresu zarządzania bankowością.
Wiele nowych zadań
Przypomnijmy: na obecnym etapie ARiMR intensywnie pracuje nad tworzeniem rozwiązań mających usprawnić i przyspieszyć obsługę rolników. Elementem tej strategii jest mobilna aplikacja pod nazwą: eWniosekPlus. Przy jej wykorzystaniu rolnicy mogą się np. ubiegać o płatności bezpośrednie i obszarowe przez Internet. Innym przykładem cyfrowych realizacji Agencji jest portal IRZplus – zgłaszanie urodzeń i przemieszczeń zwierząt przez Internet. Kolejne rozwiązanie wykorzystywane w ARiMR to moduł eLZP, czyli system który pozwala drogą elektroniczną przesłać z biur powiatowych do centrali ARiMR zautoryzowane listy zleceń płatności dla dopłat bezpośrednich i obszarowych PROW. Natomiast Agencyjny Prawnik to nowy program, którego zadaniem ma być gromadzenie wszystkich opinii prawnych dotyczących programów realizowanych przez ARiMR. Powyższe rozwiązania albo weszły w fazę zastosowania w ubiegłym roku, albo są teraz testowane. Agencja ma też dalsze plany cyfryzacyjne. Mowa tu o wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów w całej instytucji, systemu teledetekcji, czy wykorzystania takich innowacyjnych systemów, jak maszynowe uczenie i sztuczna inteligencja. ARiMR dąży również do tego, by przejmować kolejne systemy informatyczne od wykonawców zewnętrznych. W strategię tę wpisało się również uruchomienie w Lublinie specjalnego ośrodka tworzenia oprogramowania zatrudniającego specjalistów z branży IT.
Źródło i foto: ARiMR