sobota, 23 listopada, 2024
spot_img

Nowe sadzarki AVR – precyzja i wygoda

spot_img

Co roku wiosna jest początkiem nowego sezonu w wielu uprawach. Pomimo wielu trudności w codziennym życiu, producenci sprzętu rolniczego starają się normalnie funkcjonować. Przykładem tego są nowe sadzarki AVR.

 

Nowe sadzarki AVR to modele Ceres 200 oraz Ceres 440. Najważniejszą zaletą sadzarki Ceres 440 jest możliwość współpracy z AVR Connect, systemem telematyczny pozwalającym na podgląd parametrów sadzarki w dedykowanej platformie on-line. Sadzarka Ceres 440 jest wersją rozwojową sadzarek serii 400. Są to 4-rzędowe sadzarki, oferowane zarówno z napędem mechanicznym lub hydraulicznym. Z wprowadzeniem sadzarki Ceres 440, kompatybilnej z standardem ISOBUS oraz wyposażonej w niezależny napęd hydraulicznych sekcji sadzących, dołącza do grona producentów stosujących standardy rolnictwa precyzyjnego.

 

Nowe sadzarki AVR – lepsze pod każdym względem

W przypadku sadzarki z hydraulicznym napędem, każda z sekcji jest napędzana niezależnym silnikiem hydraulicznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu napęd a tym samym sadzenie w każdym z czterech rzędów może zostać przerwane szybko i niezależnie od pozostałych. Odległość pomiędzy sadzeniakami w rzędzie można zmieniać niezależnie dla każdej redliny, zmieniając przepływ oleju przez silnik hydrauliczny a tym samym zmienić jego prędkość wyjściową. Prawidłowo użytkowany układ hydrauliczny odwdzięcza się dużą niezawodnością. Komunikacja pomiędzy komputerami ciągnika i sadzarki jest możliwa dzięki standardowi ISOBUS. Dla mniej wtajemniczonych, sterowanie sadzarką może odbywać się z terminalu obsługowego komputera ciągnika lub systemu nawigacyjnego GPS. Firma AVR może także dostarczyć dedykowany terminal, w przypadku gdy ciągników nie wyposażonych w ISOBUS. System GPS jest konieczny do sterowania sekcjami, czyli rozłączania napędu na poszczególne przenośniki sadzarki a także do obsługi map zmiennego dawkowania. Dawkę nawozów oraz odległość sadzeniaków w rzędzie są określane na podstawie map zasobności lub plonowania. Mapy można wykonać ręcznie w odpowiednich programach np. na podstawie wyników badań gleby. Drugą możliwością jest wykorzystanie map plonów, tworzonych automatycznie podczas zbiorów przez kombajny wyposażone w system GPS. Ze strony mechanicznej za formowanie redlin odpowiedzialne są uzębione talerze o średnicy 510 mm. Głębokość pracy jest regulowana przez zmianę położenia ogumionych kół. Regulacji dokonuje się przy pomocy śruby rzymskiej. Maszyny serii 440 są dostępne ze zbiornikiem stałym o ład. 1,5 t oraz z hydraulicznie przechylanym o ładowności 1,9 t. Producent jako dodatkowe wyposażenie oferuje układ zaprawiania proszkowego, podsiewacz nawozu granulowanego oraz dysze opryskowe. Sadzarka może być podłączona do sytemu AVR Connect.

Ziemniak – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych

Precyzyjnie od sadzenia do zbioru

Wspomniana platforma AVR Connect była do tej pory stosowana w kombajnach serii Puma 4.0. Platforma pozwala na optymalizację produkcji ziemniaków dzięki wsparciu technologii GPS. Pierwszym krokiem jest wgranie do aplikacji pliku „shapes” określającego kształt pola. Pliki można wygenerować w elektronicznych rejestrach gruntów, wykonać własnoręcznie w odpowiednim programie komputerowym lub wykorzystać w tym celu system GPS ciągnika. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie danych dotyczących odmiany, dawki itd. Dane te pozwolą na wygenerowanie karty pola, pomocnej w dokumentacji uprawy. Po rozpoczęciu pracy na danym polu system automatycznie zaczyna tworzyć odpowiednią kartę. System na bieżąco monitoruje pracę maszyny. Oprócz informacji takich jak powierzchnia obsadzonych ziemniaków pozwala planować logistykę sadzeniaków. Dzięki zaplanowaniu wcześniej powierzchni uprawy oraz dawki, na podstawie bieżącego zużycia system określa masę sadzeniaków jaka będzie potrzebna do ukończenia zadania. Zarządcy dużych gospodarstw mogą  na bieżąco kontrolować pracę maszyny, między innymi dostają informacje o tym czy trwa sadzenie czy przerwa w pracy. Po zakończonej pracy system generuje statystyki np. średnią prędkość jazdy. Alarmy o nagłych przerwach w pracy lub innych ważnych faktach mogą być wysyłane SMS-em lub na adres e-mail. System daje także możliwość zdalnej zmiany parametrów maszyny. Użytkownik może także udostępniać dane ze swojej maszyny. Dla przykładu usługodawca, po zakończonej pracy może przygotować dla klienta szczegółowy raport z wykonanej pracy. Firma AVR zamierza dalej rozwijać system i poszerzać jego możliwości.

Nowe sadzarki AVR – nie tylko dla dużych

Drugą nowością w ofercie AVR są dwurzędowe sadzarki Ceres 200M oraz 200H. Maszyna z oznaczeniem M dzięki mechanicznemu napędowi jest świetną alternatywą dla rolników ceniących proste i sprawdzone rozwiązania. W maszynach można wybierać pomiędzy zbiornikiem o ładowności 750 lub 1300 kg. Dodatkowo sadzarkę można doposażyć w znaczniki oraz dozownik nawozu. Atutem sadzarki jest także centralna regulacja głębokości pracy. Sadzarki oznaczone literą H są napędzane w pełni hydraulicznie. Dodatkowo są to maszyny przeznaczone do pracy na wstępnie przygotowanych polach. Sadzarka Ceres 200H jest wyposażona w nowoczesny sterownik z dużym ekranem dotykowym. Sterownik można skonfigurować zgodnie z preferencjami użytkownika. Sterownik ma możliwość zapisu danych maszyny oraz informacji  o polu. Standardowy ekran ma przekątną 5” a w opcji dostępny jest większy, o przekątnej 7”.

Adam Płachta

 

 

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników