piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nowa ustawa wchodzi w życie od lipca. Kto będzie płacić za Fundusz Ochrony Rolnictwa?

spot_img

Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa, który ma za zadanie zapewnić wsparcie finansowe dla rolników, którzy nie otrzymują należnej zapłaty od firm zajmujących się skupem, przechowywaniem lub przetwarzaniem produktów rolnych. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2023 r.

Nowa ustawa wchodzi w życie od lipca. Kto będzie płacić za Fundusz Ochrony Rolnictwa?

Odrzucono poprawki

Wcześniej za ustawą głosowało 236 posłów, przeciw było 4 posłów, od głosu wstrzymało się 207 posłów.  W wyniku tego głosowania, odrzucono propozycje opozycji, w tym wniosek Koalicji Obywatelskiej, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2024 roku z uwagi na aspekty podatkowe. Odrzucono także poprawki Koalicji Polskiej, które miały na celu likwidację składek wpłacanych przez podmioty skupujące produkty rolne do funduszu. Koalicja Polska argumentowała, że te składki ostatecznie obciążałyby rolników. Zamiast tego, Koalicja Polska proponowała, aby fundusz był finansowany nie tylko ze środków budżetowych, ale również poprzez dotację z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Fundusz Ochrony Rolnictwa: Skąd będą pochodzić dochody?

Według serwisu money.pl, dochody Funduszu Ochrony Rolnictwa będą pochodziły z wpłat dokonywanych przez podmioty skupujące produkty rolne, odsetek od środków lokowanych w formie depozytu Ministra Finansów oraz środków finansowych odzyskanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w wyniku postępowań upadłościowych prowadzonych przeciwko niewypłacalnym podmiotom skupującym, które miały zaległości wobec producentów rolnych. 

0,125% składki od skupujących produkty rolne

Wpłaty na Fundusz będą musiały być dokonywane przez podmioty, które skupują produkty rolne i są podatnikami podatku od towarów i usług. Wysokość wpłaty wyniesie 0,125 proc. wartości netto zakupionych produktów rolnych od producentów.   Pierwsze wpłaty na Fundusz będą dokonywane przez podmioty już od drugiego kwartału 2024 r. za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2024 r.

Idea Funduszu Ochrony Rolnictwa

Idea jest prosta – rolnik, który nie otrzymał zapłaty od niewypłacalnego podmiotu skupującego, będzie mógł liczyć na rekompensatę. Według informacji przedstawionych na portalu money.pl, wysokość rekompensaty będzie uzależniona od procentowej stawki oraz kwoty wierzytelności netto za zbyte produkty rolne. 

Stawkę rekompensaty mamy poznawać corocznie do 31 maja. KOWR natomiast, jeszcze przed przyznaniem jej rolnikowi, będzie występował do niewypłacalnego podmiotu o potwierdzenie braku wypłaty z tytułu należności za zbyte produkty rolne. Wnioski o rekompensatę rolnicy będą składać do KOWR-u rolnicy będą mogli składać w okresie od dnia 1 do dnia 31 sierpnia 2023 r.

Opinia środowiska nie jest jednak pozytywna. Producenci żywności od samego początku wyrażali obawy co do konsekwencji wprowadzenia takiego systemu rekompensat. Branża jednoznacznie określa te wpłaty jako rodzaj podatku, który będzie miał negatywny wpływ na ceny w sklepach. 

źrodło: prezydent.pl;money.pl;prawo.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x