Unijne kontrakty na pszenicę i kukurydzę mają za sobą osiem sesji spadkowych z rzędu. Tylko w skali minionego tygodnia (4-11.11.2022) pszenica potaniała o 12 euro (-3,5%), spadając poniżej 330 eur/t. Kukurydza potanniała w tym czasie 9 euro (-2,7%) do poziomu 320 eur/t.
Oznacza to w przypadku obu zbóż poziom najniższy od września tego roku
Jesień przyniosła silną konkurencję ze strony ukraińskich i rosyjskich zboż na rynkach eksportowych. Analitycy bacznie obserwują negocjacje w sprawie przedłużenia umowy o korytarzach zbożowych, która wygasa już 19-go listopada. Obecnie przeważa pogląd, że działalność korytarzy zbożowych będzie kontynuowana, a być może rozszeżona o duży port w Mikołajewie. Możliwe jest też automatyczne przedłużenie umowy o kolejne 3 miesiące, jeśli Rosja nie wniesie zastrzeżeń.
Opublikowane w minioną środę (miesięczne) prognozy USDA nie wniosły prowzrostowych elementów dla rynku zbóż, a skokowe umacniane euro względem dolara (+4% w skali tygodnia) wywierało dodatkową presję na notowania kontraktów futures w Paryżu.
W USA, dane pokazujące spadek inflacji przyniosły nadzieje na mniejsze niż sądzono wcześniej przyszłe podwyżki stóp procentowych. Dało to silny impuls wzrostowy dla rynków akcji i osłabiło dolara amerykańskiego.
W prognozie z 9-go listopada 2022 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o symboliczne 0,6 mln ton (-9 mln ton w październiku) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.
Minimalnie gorsze w tym miesiącu prognozy produkcji zbóż (razem) są konsekwencją niższych niż w październiku oczekiwań w stosunku do produkcji ryżu (-1,4 mln ton do 503,7 mln ton), przy wyższych oczekiwaniach w stosunku do światowej produkcji pszenicy.
Według USDA światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,168 mld ton. Po spadku o 4 mln ton w październiku, obecna prognoza jest niższa o skromne 0,4 mln ton od oczekiwań sprzed miesiąca.
USDA podniósł o 1 mln ton (w porównaniu z październikową prognozą) swoje szacunki światowych zbiorów pszenicy. Obecny wynik – 782,7 mln ton jest rekordowo wysoki.
Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – zamknięcie z 11.11.2022
RZUT OKA WYKRESY (zamknięcie z 11.11.2022):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż