poniedziałek, 26 lutego, 2024

Nie widać końca obniżek cen na rynku drobiarskim

spot_img

W skupie, ceny żywca kurcząt rzeźnych spadły do najniższych poziomów od niepamiętnych czasów. Tymczasem produkcja mięsa drobiowego w Polsce, wbrew europejskim tendencjom, rośnie, co przynosi większości przedsiębiorstw drobiarskich straty. Na dzień 24.11.2020 cena brojlerów w skupie na wolnym rynku wynosi średnio 1,95 zł/kg.

Dodatkowo 6 listopada Turcja. po raz pierwszy rozpoczęła wysyłki drobiu i produktów drobiowych do Chin. W ocenie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, jest to ważne wydarzenie dla pozostałych uczestników handlu międzynarodowego, a zwłaszcza tych państw, w tym Polski, które w Chinach upatrywali dla siebie istotnych korzyści eksportowych. 

A jak prezentowały się ceny drobiu w kraju?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 9–15.11.2020 r. na rynku krajowym odnotowano spadek cen skupu kurzego, przy wzroście cen gęsi tuczonych i kaczek typu brojler, natomiast ceny żywca indyczego nie uległy zmianie. W zbycie potaniały tuszki kurcząt i indyków.

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 01-08.11.2020 r.tuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 4,04 zł/kg, prawie o 24 gr taniej niż przed tygodniem. Cena tuszek indyków wyniosła 8,91 zł/kg i była o 24 gr niższa niż w poprzednim notowaniu.

Cena za kilogram brojlera kolejny raz lekko się i wynosiła średnio ok. 3,08 zł/netto. Była to cena o 4 gr/kg niższa niż w poprzednim tygodniu 

Kaczki w przeciągu tygodnia trzymały podobny poziom cen co w minionym raporcie. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,26 zł/netto, o 1 gr mniej niż ostatnio.

Ceny w skupie indyków zachowywały się różnie. Za indyki dostawcy uzyskiwali przeciętnie 4,27 zł/kg wobec 4,26 zł/kg tydzień wcześniej. W przypadku indyczków cena utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia tj. 4,09 zł/kg.

Za gęsi tuczone w skupie płacono średnio 7,65 zł/kg wobec 7,63 zł/kg tydzień wcześniej oraz o 2% więcej niż przed miesiącem. Jednak cena ta była o 14% niższa niż przed rokiem. 

Maria Chmal
źródło: gov.pl
kowr.pl

zdj:pixabay.com

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x