poniedziałek, 7 kwietnia, 2025
spot_img

Nie cła Trumpa, ale zmiany na rynku walutowym wpływały na notowania kontraktów zbożowych w minionym tygodniu. Soja i rzepak taniały naśladując zachowanie ropy

spot_imgspot_img

Ubiegły tydzień przyniósł olbrzymie zmiany na globalnych rynkach akcji i towarów. Przyczyną panicznej wyprzedaży akcji, ale też ropy są obawy o spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego po tym jak Donald Trump wypowiedział wojnę celną większości swoich partnerów handlowych. Na razie stanowcza odpowiedź napłynęła z Chin, ale do wprowadzenia ceł na import z USA szykują się inni, w tym kraje Unii Europejskiej. Zatem rynek oczekuje negatywnych skutków dla amerykańskiej gospodarki. Z tego powodu na rynku walutowym mocno osłabił się dolar, który w piątek odzyskał część swojej przeceny.

Wydarzeniem minionego tygodnia była zaskakująca zmiana retoryki naszej Rady Polityki pieniężnej i samego prezesa NBP. Okazało się, że prezes Glapiński widzi możliwość obniżki stóp procentowych już w maju. Wiadomość ta mocno osłabiła złotego, co oczywiście jest korzystne dla eksporterów (np. pszenicy), ale już niekorzystne dla importerów i konsumentów. Na szczęście ropa potaniała o kilkanaście procent w dwa dni i w poniedziałek nadal traci, a to przekłada się już na delikatne (-8 groszy dwa główne paliwa) obniżki w cennikach hurtowych.

Rynek zbóż i oleistych zachowuje się w stabilnie na tle pozostałych rynków

W porównaniu do głównych indeksów akcji, czy ropy, notowania giełdowe zbóż i oleistych zmieniały się w ostatnich dniach w niewielkim zakresie.

Giełda w Chicago

Duże osłabienie dolara względem euro jest korzystne dla amerykańskiego eksportu i ograniczyło skalę spadków po wprowadzeniu przez Trumpa ceł. Na liście krajów z restrykcjami nie znalazł się Meksyk i Kanada, czyli kraje należące do największych importerów amerykańskich zbóż (Meksyk). Pomogło to notowaniom zbóż w Chicago i kanadyjskiej canoli w Winnipeg (USA jest największym nabywcą oleju rzepakowego z Kanady).

Pszenica SRW zamknęła tydzień na poziomie neutralnym, a kukurydza zyskała na wartości

W konsekwencji ubiegłotygodniowych zmian kontrakt najbliższy na pszenicę SRW zyskał w skali tygodnia skromne 0,2% do 194,5 usd/t, a seria najbliższa na kukurydzę podrożała o 1,4% w tym czasie do 181,2 usd/t.

Obawa o załamanie chińskiego popytu, rekordowe zbiory w Brazylii i spadki na rynku ropy przeceniają amerykańską soję

Jedynie soja nie zdołała oprzeć się presji spadkowej po tym jak Trump mocno podniósł stawki celne na import z Chin, a Państwo Środka natychmiast odpowiedziało własnymi cłami i ograniczeniami w eksporcie do USA. Wojna handlowa na linii USA-Chiny zapewne przekieruje popyt na soję na dostawy z Brazylii, gdzie kończą się rekordowe zbiory.

Najbliższa seria na soję potaniała w Chicago o 4,5% w skali tygodnia do 359,2 usd/t – najniżej od połowy grudnia 2024.

Giełda w Paryżu

Największy wpływ na notowania unijnych kontraktów miało czwartkowe umocnienie euro w stosunku do dolara, do powyżej 1,10 dolara za euro – najwyżej od 6 miesięcy. Przełożyło się to automatycznie na niższe wyceny obu kontraktów na zboża i rzepak na giełdzie w Paryżu. W piątek euro/dolar skorygował część wybicia, co pomogło kukurydzy i pszenicy zamknąć sesję na plusie. Nadal jednak na wartości tracił w piątek rzepak, co wynikało już z kontynuacji olbrzymiej przeceny na rynku ropy naftowej.

Kukurydza zamknęła tydzień minimalną przeceną

W efekcie ubiegłotygodniowych zmian czerwcowa seria kukurydzy potaniała o skromne 1 euro (-0,5%) do 210,25 eur/t w skali tygodnia. Kontrakt utrzymał na wykresie poziom wsparcia (wcześniejsze dołki) w okolicy 210 eur/t. Kukurydza z nowego zbioru kosztowała na zamknięciu tygodnia 211,5 eur/t.

Pszenica oscyluje wokół 220 euro za tonę

Majowy kontrakt na pszenicę podrożał w minionym tygodniu o 3,25 euro (1,5%) do 222 eur/t, co jednak mieści się w zakresie dwutygodniowej konsolidacji wokół 220 eur/t. Seria pszenicy na nowy zbiór wyceniana byłą w piątek na 217,5 eur/t.

Popyt na unijną pszenicę pozostaje słaby

Do 30 marca kraje UE wyeksportowały tylko 15,68 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 24,54 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to 36% spadek tempa eksportu. Skrajnie niski popyt dotyczy zwłaszcza francuskiego ziarna. Przynajmniej na razie, ograniczenie podaży pszenicy przez dwóch głównych konkurentów, czyli Rosję i Ukrainę nie przełożyło się na lepszą sprzedaż z UE.

Rzepak taniał w Paryżu

Rzepak taniał w Paryżu pod presją przecen na rynku ropy, soi i mocniejszego euro. Seria majowa rzepaku straciła na wartości 8,5 euro (-1,6%) do 517 eur/t na piątkowym zamknięciu. Dla porównania kontrakt na nowy zbiór (seria na sierpień) kosztował 476,25 eur/t.


Zmiany okresowe notowań kontraktów futures



Rzut oka na wykresy

Notowania zbóż

Notowania nasion oleistych

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x