czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Nawadnianie przyszłości. Bardziej precyzyjne i inteligentne

spot_imgspot_img

Zagrożenie niedoborem wody jest tematem coraz częściej poruszanym na świecie. Stale rosnąca populacja ludzi sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest właściwe nawadnianie upraw. Nadmierne podlewanie może uszczuplić lokalne zasoby wody i doprowadzić do zanieczyszczonego spływu a opieranie się wyłącznie na wodzie opadowej może prowadzić do nieoptymalnej wydajności upraw. Odnosząc się do tych danych, naukowcy z Uniwersytetu w Illinois podjęli się badań, które nie tylko mają na zadaniu wspomóc nawadnianie na skalę polową ale także na nowym zdefiniowaniu znaczenia suszy.

Tradycyjne praktyki odejdą w niepamięć?

Wielu rolników opiera się na tradycyjnych, praktycznych zasadach takich jak obserwacja wizualna, kalendarz upraw czy czynności sąsiadów, aby zdecydować, kiedy i w jakiej ilości podlewać areał.  Istnieją lepsze dane i bardziej zaawansowane technologie, które pomagają w podejmowaniu takich decyzji, ale obecnie nie są one w pełni wykorzystywane. Na przykład niektóre pola są wyposażone w czujniki wilgotności gleby lub kamery, które wykrywają zmiany w wyglądzie upraw, ale jest ich za mało, aby zapewnić dokładne informacje na temat różnych pól. Satelity mogą monitorować roślinność z kosmosu, ale przestrzenna i czasowa rozdzielczość zdjęć satelitarnych jest często zbyt duża, aby pomóc w podejmowaniu decyzji w skali terenowej. W związku z tym naukowcy opracowali pionierski sposób na połączenie danych satelitarnych o wysokiej rozdzielczości i wysokiej częstotliwości w jeden zintegrowany produkt o wysokiej rozdzielczości przestrzenno-czasowej, który pomoże śledzić warunki glebowe i roślinne.

Rewolucyjna technologia dostępna zdalnie

Opierając się na technologii teledetekcji syntezy jądrowej i zaawansowanym modelowaniu, naukowcy twierdzą, że mogą pomóc rolnikom zdalnie uzyskać w pełni dopracowane rozwiązanie, które może być dla rolników rewolucyjną technologią.  Jednak podkreślają, że nadal ważne jest odpowiednie zdefiniowanie stresu wodnego roślin. Uczeni niedawno wezwali przemysł rolniczy do ponownego zdefiniowania suszy, nie tylko w oparciu o wilgotność gleby, ale na jej interakcję z suchością atmosferyczną.

 „Jeśli rozważymy szereg gleba-roślina-atmosfera jako system, zarówno podaż wody w glebie, jak i zapotrzebowanie na wodę atmosferyczną, możemy wykorzystać te metryki ukierunkowane na rośliny do zdefiniowania stresu wodnego roślin w celu wywołania nawadniania ”.  – poinformował Gngwen Zhang, doktor habilitowany na Wydziale Zasobów Naturalnych i Nauk o Środowisku .

Jeśli wierzyć wstępnym badaniom to dzięki metodom łączenia danych i modelowania opartego na procesach, można osiągnąć precyzyjne nawadnianie z bardzo dużą dokładnością, a także wysoką rozdzielczością. Obecnie technologie opracowywane i testowane są na nawadnianych polach w Nebrasce. Oczekuje się, że za niecały rok zostanie uruchomiony prototyp, który następnie będzie można przetestować w społeczności rolników. 

źrodło: futurefarming.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x