Co znajdziesz w artykule?
Na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła cykliczne od 2014 roku badanie dotyczące aktualnej i przewidywanej sytuacji gospodarczej w sektorze. Wyniki tego badania obrazują nastroje przedsiębiorców uczestniczących w badaniu. Co więc wynika z ostatniego raportu?
Negatywne nastroje nie odpuszczają
Wyniki nie zaskakują wcale. Indeks ogólnej wartości ponownie nieznacznie spadł, osiągając obecnie wynik -2,50 punktu. Wartość ujemna wskazuje na dominację negatywnych nastrojów i pesymistycznych przewidywań przyszłości wśród przedsiębiorców. Negatywne nastroje, choć nieznacznie, pogłębiają się w porównaniu z poprzednim cyklem badania.
Spadek indeksu napędzany pesymizmem i obawami o sprzedaż
Niewielki spadek ogólnej wartości indeksu jest wynikiem dwóch głównych czynników. Po pierwsze, zwiększyła się liczba przedsiębiorców, którzy są przekonani, że sytuacja w branży znacznie się pogorszy. Obecnie prawie 28% respondentów wyraża takie przekonanie, podczas gdy pół roku temu było to mniej niż 12% osób uczestniczących w badaniu. W rezultacie, odsetek odpowiedzi wskazujących na poprawę koniunktury w branży maleje.
Drugim czynnikiem, który negatywnie wpłynął na wartość indeksu, są prognozy dotyczące sprzedaży w własnych firmach. Obecnie nieco ponad 50% przedsiębiorców przewiduje, że tegoroczne wyniki będą gorsze niż w 2022 roku, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z wynikiem sprzed pół roku.
Napływ produktów z Ukrainy determinuje nastroje i inwestycje rolników
Jak ocenia Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych na takie postrzeganie rzeczywistości gospodarczej miała i ma wpływ ogólna sytuacja w rolnictwie i to co stanowi największy problem, czyli napływ zbóż i innych produktów rolnych w Ukrainy. To właśnie te kwestie mają decydujący wpływ na decyzje podejmowane przez rolników dotyczące inwestycji w swoje gospodarstwa.
Wyniki badania przeprowadzonego przez Izby pokazują, że przedsiębiorcy prognozują znaczną liczbę rolników, którzy będą powstrzymywać się od inwestycji, oczekując lepszych czasów. Jest to z pewnością czynnik, który nieuchronnie wpłynie na sytuację firm działających w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Większość tych firm spodziewa się nawet pogorszenia koniunktury w najbliższym czasie.
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych