środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Narodowa strategia rozwoju

spot_img

Wsparcie dla rodzinnych gospodarstw rolnych, poprawa warunków życia na wsi, skrócenie łańcuchów dostaw i zachęta dla młodych – to główne tezy z dzisiejszej (22 grudnia br.), konferencji prasowej z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy i Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i RW Janusza Wojciechowskiego, podczas której omawiano stan prac nad polską Narodową Strategią Rozwoju dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Nowe konkurencyjne rolnictwo

– Rzecz w tym by unijna Wspólna Polityka Rolna ze wszystkimi dostępnymi formami wsparcia była skoncentrowana na potrzebach rolników i rolnictwa, a także na działaniach służących poprawie  warunków pracy i życia na wsi. Dlatego ważna jest komplementarność WPR z Funduszem Spójności a także z Funduszem Odbudowy – powiedział Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. – W nowej perspektywie czasowej zależeć nam będzie na  wsparciu dla młodych rolników, którzy dysponując odziedziczonymi gospodarstwami po rodzicach, dziadkach, będą chcieli kontynuować i rozwijać działalność rolniczą. Myślimy też o wsparciu dla ludzi młodych, którzy nie zajmowali się dotąd rolnictwem, a chcieliby spróbować założyć i prowadzić gospodarstwa rolne.

Do priorytetów polskiej krajowej strategii dla WPR Minister zaliczył też wsparcie dla transferu technologii i innowacji, aby docelowo polskie rolnictwo zajęło pozycję wyprzedzającą w stosunku do innych działów gospodarki, a także w stosunku do rolnictwa w innych krajach Unii Europejskiej.

Upodmiotowienie gospodarstw

 
Kolejne zadanie to upodmiotowienie prawne gospodarstwa rolnego, tak aby można było pozyskiwać i rozliczać wsparcie w odniesieniu do gospodarstw, a nie jak do tej pory, osobowo do konkretnych rolników (co często było źródłem problemów choćby przy pokoleniowej zmianie własności).

Spółdzielczość i dostawy

Następny priorytet to wsparcie i promocja działalności spółdzielczej i rodzinnych gospodarstw rolnych. 
Kolejny priorytet to podejmowanie działań na rzecz skrócenia łańcucha dostaw od pola do stołu, łącznie ze wsparciem krajowej i regionalnej produkcji rolnej, bliskiej geograficznie i obszarowo konsumentom. Wsparciem otoczony zostanie również rolniczy handel detaliczny i przetwórstwo rolne.  

Zaawansowany etap prac

O procedurach dotyczących przygotowania krajowych strategii mówił natomiast Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski:

– Na obecnym etapie prac nad WPR prowadzone są zaawansowane trójstronne rozmowy pomiędzy Radą Europy, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Natomiast równolegle, zgodnie z naszymi rekomendacjami, trwają prace nad krajowymi Narodowymi Strategiami Rozwoju. Rzecz w tym aby krajowe strategie były zgodne z założeniami WPR, szczególnie że są te to dokumenty w których założenia Wspólnej Polityki rozpisane zostaną na konkretne działania.

Odejście od zbyt intensywnej produkcji

Komisarz Wojciechowski, podobnie jak Minister, do priorytetów polskiej krajowej strategii rozwoju zaliczył wsparcie dla małych i średnich rodzinnych gospodarstw rolnych, odejście od nadmiernej intensyfikacji rolnictwa, wsparcie dla dobrostanu i podwyższonego dobrostanu zwierząt, skrócenie łańcuchów dostaw od pola do stołu, nacisk na zrównoważone rolnictwo, rolnictwo ekologiczne oraz ograniczenie wskaźników obciążających środowisko.

 Cieszy mnie zgodność priorytetów polskich władz z założeniami WPR – podkreślił Komisarz. – Jest szansa, że polska strategia będzie strategią wzorcową w skali Unii Europejskiej. Polska nie jest też skazana na bycie eksporterem. Dobra polska żywność na krajowym rynku to preferowany kierunek. Jest też wiele do zrobienia w dziedzinie rolnictwa ekologicznego i rozwoju wiejskiej infrastruktury, ale tak jak mówił pan minister, będzie na to wsparcie, zakładamy też komplementarność aż trzech funduszy: WPR, Funduszu Spójności i oczywiście Funduszu Odbudowy.

Zachęta do konsultacji

Ponadto, Komisarz Europejski zachęcił wszystkich rolników, producentów rolnych, a takze podmioty związane z rolnictwem do udziału w konsultacjach dotyczących krajowej Narodowej Strategii Rozwoju dla Wspólnej Polityki Rolnej. Dodał też, że na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej dostępne są wszystkie projekty strategii krajów członkowskich UE 

Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x