środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Najnowsze prognozy USDA dla światowego rynku zbóż

spot_img

Czerwcowa prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa zakłada, że wzrost globalnych zbiorów zbóż w kolejnym sezonie będzie większy niż wzrost konsumpcji i w obu przypadkach będą to wielkości rekordowo wysokie. Najwyzsze w historii zbiory dotyczyć mają zarówno kukurydzy jak i pszenicy. Jest zatem szansa na zahamowanie tendencji spadkowej, a nawet lekki wzrost zapasów na zakończenie sezonu 2021/22. Warunkiem jest optymalna pogoda na głównych terenach upraw, a ta na razie budzi obawy jedynie w USA. Amerykanie są głónym producentem i eksporterem zbóż na świecie, stąd tamtejsze prognozy pogody wywołują w ostatnich tygodniach olbrzymią zamienność notowań zbóż i oleistych. Warto pamiętać, że w końcówce czerwca USDA opublikuje dużo bardziej wiarygodne dane na temat areału zasiewów jarych w USA, co będzie kluczowe dla kolejnych prognoz produkcji.

Zboża razem – sezon 2021/22

Globalna produkcja zbóż w nowym sezonie podniesiona została w czerwcu do rekordowych 2,798 mld ton (+7,3 mln ton od maja i 83,1 mln ton więcej rok do roku). Także rekordowa będzie konsumpcja zbóż, oceniana teraz na 2,796 mld ton. Minimalna przewaga produkcji nad konsumpcją daje szansę na skromne (+1,8 mln ton) zwiększenie globalnych zapsów zbóż na koniec sezonu 2021/22.

Prognoza dla rynku pszenicy  – sezon 2021/22

Globalna produkcja pszenicy w nowym sezonie podniesiona została w czerwcu o 5,5 mln ton (m/m) do rekordowego poziomu 794,4 mln ton (+2,4% r/r). Korekta w górę zbiorów dotyczyły głównych eksporterów (USA, UE, Rosja i Ukraina). Jednocześnie o 1,2 mln ton (m/m) obniżone zostały zapasy początkowe po korekcie w górę konsumpcji w obecnym sezonie.

Światowe zużycie pszenicy w nowym sezonie prognozowane jest na rekordowe 791,12 mln ton (+1,2% r/r) i powinno umożliwić wzrost zapasów na koniec nowego sezonu. Tym razem analitycy  USDA zostawili konsumpcję pszenicy w Chinach na poziomie 35 mln ton w nowym sezonie i 40 mln ton w sezonie 2020/21.

Konsekwencją czerwcowych zmian prognoz jest podnieisenie (m/m) o 1,8 mln ton, do 296,8 mln ton zapasów globalnych pszenicy na koniec nowego sezonu.

W skali roku zapsy pszenicy wzrosną o 1,1% (+3,3 mln ton), ale nadal będą niższe od 299,2 mln ton iw rekordowym sezonie 2019/20.

Prognoza dla rynku kukurydzy – sezon 2021/22

Czewcowa prognoza USDA zakłada globalną produkcję kukurydzy w sezonie 2021/22 na rekordowym poziomie 1,1899 mld ton (bez zmian do maja). Oznaczać to będzie wzrost o 5,8% rokm do roku.

Światowa konsumpcja wzrośnie w mniejszym stopniu niż produkcja i powinna wynieść 1,1810 mld ton. W stosunku do maja USDA skorygował jednak w dół o prawie 3 mln ton zapasy początkowe (końcowe dla obecnego sezonu), co jest konsekwencją cięcia zbiorów kukurydzy w Brazylii (ze 102 do 98,5 mln ton) w obecny sezonie. Zapasy światowe kukurydzy na koniec nowego sezonu prognozowane są teraz na 289,4 mln ton, czyli prawie 3 mln ton mniej niż jeszcze w maju, ale o 8,8 mln ton (+3,1%) powyżej zapsów końcowych z obecnego sezonu.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA – prognoza z 10-06-2021

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x