wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Najnowsze prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w UE

spot_img

Według najnowszych prognoz (z 27-05-2021) tegoroczne zbiory zbóż w UE powinny wynieść 293,01 mln ton. Oznacza to minimalny wzrost od kwietnia (+0,1%), ale o ponad 4% powyżej ubiegłego roku i tyle samo powyżej średniej 5-letniej.

Komisja Europejska zwiększyła (m/m) oczekiwaną produkcję  pszenicy, owsa i żyta, ale obniżyła w przypadku pozostałych gatunków.

Zbiory pszenicy powinny zdecydowanie wzrosnąć w porównaniu z 2020 rokiem. Produkcja pszenicy miękkiej szacowana jest teraz na 127,23 mln ton (+7,7% r/r), a durum na 7,76 mln ton (+7,4% r/r). Jednak w stosunku do średniej 5-letniej będzie to wynik nadal o 4% lepszy dla odmian pszenicy miękkiej, ale aż o 7,1% gorszy dla pszenicy durum.

Zbiory kukurydzy oceniane są na 71,23 mln ton – poziom o ponad 9% wyższy niż rok temu i 7,1% lepszy od średniej.

Produkcja jęczmienia szacowana jest na 54,96 mln ton, co jeśli się sprawdzi będzie wynikiem minimalnie gorszym niż rok temu, ale ciągle 2,9% powyżej średniej.

Zbożem które powinno zanotować słabe zbiory jest pszenżyto. KE szacuje, że kraje UE wyprodukują w tym roku 10,62 mln ton pszenżyta, czyli prawie 0,8 mln ton (-7,2%) poniżej średniej 5-letniej.

Produkcja zbóż w UE:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x