wtorek, 15 października, 2024
spot_img

Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju 2024: Wyniki XXI Ogólnokrajowego Konkursu

spot_img

Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju 2024 to prestiżowe wyróżnienie, którego celem jest promowanie bezpiecznych praktyk w rolnictwie. W ramach XXI Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, 987 gospodarstw rolnych z całej Polski zostało poddanych szczegółowym kontrolom, które miały na celu ocenę poziomu bezpieczeństwa pracy. Kto znalazł się wśród laureatów?

Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju 2024 – wyniki konkursu

W tegorocznej edycji konkursu Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju 2024 udział wzięły 987 gospodarstwa. W tegorocznej edycji konkursu, w etapie centralnym zwyciężyło 16 gospodarstw rolnych, które zostały wybrane spośród najlepszych w poszczególnych województwach.

Laureaci konkursu Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne 2024

Nagrodę Głównego Inspektora Pracy, która zapewnia dostęp i dostęp do zaawansowanych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym, państwo otrzymuje Edyta i Witold Stryczkowie z Łowców w gminie Chłopice, w województwie podkarpackim.

Przyznano także specjalne wyróżnienia w kategoriach:

  • za użycie siedliska gospodarstw rolnych – Państwu Anecie i Dariuszowi  Kaczmarkom z Warszyc w gminie Zgierz, w województwie łódzkim;
  • za stosowanie ułatwień, bezpiecznych wielokierunkowej produkcji rolniczej, poza zakresami określonymi – Państwu Agnieszce i Robertowi Filochowskim z Milewa Wielkiego w gminie Troszyn, w województwie mazowieckim;
  • za gospodarstwo rolne w sposób umożliwiający zapewnienie dobrostanu rodziny – Państwu Barbarze i Tomaszowi Burbanom z Ligoty Wołczyńskiej w gminie Wołczyn, w województwie opolskim.

Wyróżnienie udziału w finale konkursu i zastosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:

  • Mieczysława i Jan Szurkałowie z Janowic w gminie Ruja, w województwie dolnośląskim,
  • Małgorzata i Bogusław Sytowie z Poznania w gminie Serokomla, w województwie lubelskim,
  • Żaneta i Adam Śliwińscy z Kowalów w gminie Rzepin, w województwie lubuskim,
  • Justyna i Piotr Piechnikowie z Krzesławic w gminie Raciechowice, w województwie małopolskim,
  • Anna i Mariusz Wnorowscy z Hermanów w gminie Tykocin, w województwie podlaskim,
  • Franciszek i Ewa Klein z Mostów w gminie Kosakowo, w województwie pomorskim,
  • Brygida i Rajmund Pawełczykowie ze Skrzydłowic w gminie Pawonków, w województwie śląskim,
  • Stanisław i Magdalena Skalmierscy z Nawarzyc w gminie Wodzisław, w województwie świętokrzyskim,
  • Marzena i Paweł Stawscy z Czekanowa w gminie Ostrów Wielkopolski, w województwie wielkopolskim.

Kto wygrał miano najbezpieczniejszego gospodarstwa XXI edycji konkursu?

Najbezpieczniejszym gospodarstwem XXI edycji Konkursu zostało gospodarstwo Państwa Eweliny i Piotra Gręźlikowskich z Dobrzejewic w gminie Oborowo, w województwie kujawsko-pomorskim. Zwycięzcy otrzymali główną nagrodę w Konkursie – ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS.

Główna nagroda konkursu KRUS

Laureaci pierwszego miejsca są właścicielami 65-hektarowego gospodarstwa, specjalizują się w hodowli zarodowej trzody chlewnej. Utrzymują stado liczące ponad 250 loch. Ich prosięta sprzedawane są na terenie całego kraju, a także są eksportowane m.in. do Litwy, Ukrainy, Mołdawii. Na potrzeby paszowe hodowanych zwierząt uprawiają zboża – pszenicę, pszenżyto, jęczmień oraz kukurydzę.

II miejsce

Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Elżbiety i Edmunda Nowińskich z Bratiana w gminie Nowe Miasto Lubawskie, w województwie warmińsko-mazurskim, które specjalizuje się w produkcji roślinnej. Na 18 hektarach gruntów ornych uprawiają ziemniaki jadalne, rzepak i pszenżyto.

III miejsce

Miejsce trzecie przyznano gospodarstwu Państwa Jolanty i Mateusza Kowalczyków z Chomętowa w gminie Trzebiatów, w województwie zachodniopomorskim, którzy prowadzą 130 hektarowe gospodarstwo rolne o roślinnym profilu produkcji. Co roku uprawiają ok. 15 hektarów buraków cukrowych i 20 hektarów ziemniaków jadalnych, na pozostałych gruntach sieją zboża i rzepak.

Bezpieczne rolnictwo – priorytet XXI wieku

Bezpieczeństwo pracy na roli to jeden z kluczowych aspektów, który jest promowany przez organizatorów konkursu. Laureaci konkursu mają możliwość nie tylko pochwalić się swoimi osiągnięciami, ale także podzielić się swoimi doświadczeniami i innowacjami z innymi rolnikami. Wprowadzenie audytów bezpieczeństwa oraz zastosowanie nowoczesnych technologii to tylko niektóre z działań, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych.

Wszystkie te inicjatywy mają na celu podniesienie standardów pracy na roli, a konkurs Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju 2024 jest idealnym narzędziem do ich promowania.

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x