sobota, 9 listopada, 2024
spot_img

Na stacjach paliw drożej mimo spadku cen w hurcie

spot_img

W ostatnim tygodniu ceny średnie głównych paliw wzrosły o 6-7 groszy na litrze na krajowych stacjach. W podobnym zakresie podrożał autogaz i to właśnie ten rodzaj paliwa jest rekordzistą październikowych podwyżek. Gwałtowny wzrost ceny LPG wiąże się ze słabym złotym i zmianą kierunku importu ze wschodniego na droższy – zachodni.

Ceny paliw w hurcie obniżyły się w skali tygodnia, ale benzyna i ON drożeją w październiku

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 30-go października 2024, cena netto litra Pb95 spadła o 7 groszy (+10 grosze tydzień wcześniej) i sięga 4,651 zł/l (bez VAT). W tym samym czasie diesel potaniał średnio o 2 grosze (0 groszy tydzień wcześniej) i kosztował 4,743 zł/l (bez VAT). Po ostatnich zmianach ceny obu głównych paliw są wyższe w hurcie o 18 gr/l (Pb-95) i 15 gr/l (ON) od początku października.

Różnica w wycenie ON (jest droższy) i Pb95 wzrosła do 11 groszy (bez VAT) z 5 groszy tydzień wcześniej.

We wrześniu benzyna potaniała w hurcie o 14 groszy, a ON o 15 groszy na litrze.

Notowania ropy pozostają pod wpływem skrajnie różnych czynników

Z jednej strony, prowzrostowo na ceny ropy działał trwający konflikt na Bliskim Wschodzie, gdzie rynek na bieżąco oceniał ryzyko ataku Izraela na Iran i związane z tym możliwe konsekwencje dla podaży surowca. Zapowiadane ataki izraelskie nastąpiły, ale rakiety oszczędziły infrastrukturę związaną z irańskim przemysłem naftowym (ceny ropy spadły).

Z drugiej strony jest słabnąca gospodarka Chin i rosnące światowe zapasy ropy, które to czynniki obniżają notowania surowca.

Niestety dla kierowców złoty mocno stracił w październiku na wartości

Notowania USD/PLN przekroczyły we worek 22 października poziom 4,0 złotego za dolara (po raz pierwszy od początku lipca) i nieco ponad barierą 4 zł utrzymują się nadal (30.10.24 – godz.17). Wszystko to za sprawą gwałtownego umocnienia dolara amerykańskiego na świecie w sytuacji skrajnie wysokiego napięcia na Bliskim Wschodzie. Dolara wspiera też seria obniżek stóp procentowych w strefie euro przy tylko jednej obniżce kosztu pieniądza przez FED. Jednocześnie ostatnie dane z USA oddalają perspektywę dużych cięć stóp procentowych przez FED w kolejnych miesiącach. I wreszcie rosnące szanse Donalda Trumpa na powrót na fotel prezydenta umacniają również dolara.

Wahania kursu USD/PLN zależą od aktualnego kierunku zmian notowań głównej pary świata – EUR/USD. W sytuacji, gdy dolar osłabia się do euro, to złoty zyskuje do obu walut i na odwrót. 

Zdaniem analityków w dłuższej perspektywie złoty powinien pozostawać mocny, ponieważ wysokie stopy procentowe w Polsce pozostaną z nami na dłużej w obliczu powrotu inflacji na ścieżkę wzrostową. Zachęcać to powinno międzynarodowy kapitał do inwestowania w polskie obligacje (kupowane za złotówki).

W detalu cena średnia paliw wzrosła w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 44-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,05 i 6,12 zł/l. Oznacza to, że cena benzyny i diesla wzrosła o 6-7 groszy na litrze w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia LPG zwiększyła o 6 groszy do 3,05 zł/l i aż 25 groszy za litr (7%) od początku miesiąca. Gwałtowny wzrost ceny LPG wiąże się ze słabym złotym i zmianą kierunku importu ze wschodniego na droższy – zachodni.

Cena średnia paliw w detalu: 30-10-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 6,79 zł/l ( +5 gr/l);
• Pb95: 6,05 zł/l ( +6 gr/l);

• ON: 6,12 zł/l ( +7 gr/l);
• LPG: 3,05 zł/l (+6 gr/l).

Aktualnie paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023).

Nawet po ostatnich podwyżkach ceny obu paliw są niższe w detalu i hurcie niż przed rokiem (tabela poniżej).

Zmiany cen paliw w skali roku (tabela)

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (wykres)

Dla porównania, notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN

Marże modelowe stacji paliw są rekordowe w skali roku

W połowie 44 tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw wzrosła do 26 gr/l dla ON (+5 gr/l w skali tygodnia), a w przypadku benzyny (Pb95) zwiększyła się o 6 groszy do 29 groszy na litrze.

W tym roku marża modelowa ze sprzedaży benzyny (29,0 gr/l) jest o ponad 4 grosze wyższa od rekordu z 2020 roku, a w przypadku ON (26,9 gr/l) przewyższa o 3 grosze rekordową marżę z 2020 roku. Warto przypomnieć, że w okresie pandemii covid-19 drastycznie ograniczona była sprzedaż paliw, a stacje próbowały częściowo zrekompensować to wysokimi marżami.

Warto przypomnieć, że w okresie pandemii Covid-19 drastycznie ograniczona była sprzedaż paliw, a stacje próbowały częściowo zrekompensować to wysokimi marżami.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej (wykres)

W 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 grosz/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x