niedziela, 13 października, 2024
spot_img

Na rynku mleczarskim utrzymuje się stabilizacja

spot_img

Na początku grudnia notowania na Global Dairy Trade zakończyły się wzrostem ogólnego indeksu cenowego o 4,3%. Średnia cena podczas aukcji wyniosła 3261 USD/t. Wzrost dotyczył wszystkich kategorii co utwierdza w fakcie, że na rynku mleczarskim utrzymuje się stabilizacja. Wyniki z ostatniej sesji przedstawiamy poniżej:

  • Laktoza +13,5% – cena 1004 USD/t
  • Pełne mleko w proszku +5,0% – cena 3182 USD/t
  • Masło +3,8% – cena 3986 USD/t
  • Odtłuszczone mleko w proszku +3,6% – cena 2889 UDS/t
  • Bezwodny tłuszcz mleczny +2,6% – cena 4278 USD/t
  • Ser Cheddar +2,4% – cena 3734 USD/t
  • Maślanka w proszku +1,3% – cena 2731 USD/t
  • Serwatka w proszku nie była oferowana

Jak kształtowały się ceny na rynku krajowym na początku grudnia?

Na rynku krajowym pod koniec listopada 2020 r. odnotowano rozbieżne zachowanie cen za poszczególne produkty mleczne. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 30-06.12.2020 r. masło w blokach zbywano przeciętnie po 15,54 zł/kg, o 3% taniej niż tydzień wcześniej i o 4% taniej niż przed miesiącem. Masło konfekcjonowane sprzedawano po po 16,99 zł/kg (3,40 zł za 200 gramową kostkę), o 1% taniej niż w poprzednim notowaniu i o 3% taniej niż miesiąc wcześniej. 

Cena zbytu OMP wyniosła 9,69 zł/kg i była o 2% wyższa niż tydzień wcześniej i o 1% wyższa niż przed miesiącem. Jednak był to poziom cen o 6% niższy niż w porównywalnym okresie 2019 r.. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 11,62 zł/kg, o 2% mniej niż w poprzednim notowaniu, nieznacznie (o 0,3%)mniej niż miesiąc wcześniej i o 8% mniej niż przed rokiem. 

Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach

Cały czas mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,44 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się na początu grudnia.

1.Produkty mleczarskie płynne

2. Produkty mleczarskie stałe

3. Sery i twarogi

źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej 
kowr.gov.pl
pfhb.pl

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x