czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Na jakich zasadach powinna funkcjonować sztuczna inteligencja w rolnictwie?

spot_img

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wykorzystywana jest w rolnictwie to. Jej wpływ na pewno będzie znaczący. Czy dobry? O tym przekonamy się za kilka lat. Kilka dni temu COGECA zorganizowała forum biznesowe poświęcone właśnie sztucznej inteligencji (AI) w systemie rolno-spożywczym. Podczas spotkania poruszone zostały tematy dotyczące podniesienia efektywności nowoczesnego rolnictwa bez fiaska. Jak więc powinno wyglądać korzystanie z funkcji sztucznej inteligencji oczami organizacji rolniczej?

Sztuczna inteligencja musi wspierać rozwój rolnictwa

Wcześniejsze rewolucje w rolnictwie stawiają wzrost wydajności w centrum ich wartości. Obecny kryzys klimatyczny i bioróżnorodności związany z koniecznością utrzymania bezpieczeństwa żywności stanowi wyzwanie dla rolników. Zdaniem organizacji forma wykorzystywania sztucznej inteligencji powinna wykraczać poza produktywność i integrować do bycia odpowiedzialnym społecznie, przyjaznym dla środowiska i szerzyć tę wiedzę wśród społeczności.  Dzięki narzędziom takim jak sprzęt do monitorowania wody, azotu, węgla czy też technologii blockchain i robotyce można osiągnąć te cele które są tak ważne dla konsumentów końcowych. Zdaniem organizacji zaangażowanie w postęp technologiczny ze strony rolników powinno zostać nagrodzone. 

Sztuczna inteligencja w rolnictwie musi być spopularyzowana, zaprojektowana z głosem rolników i dostępna dla wszystkich

Ważne jest, aby rolnicy mogli wybrać praktyki rolnicze o które sami chcą się ubiegać i otrzymać odpowiednie wsparcie i wskazówki w stosowaniu nowych praktyk. Problem w rolnictwie, które obejmuje więcej narzędzi sztucznej inteligencji, polega na trudnościach z dostępnością i wysokich kosztach tych technologii. Wcześniejsze zmiany, zostały przyjęte z łatwością ponieważ dzięki popularyzacji nie były dużym wyzwaniem dla większości przedsiębiorców. W związku z tym zasadnicze znaczenie ma zapewnienie, że program naprawy gospodarczej będzie obejmował między innymi wsparcie dla inwestycji najnowocześniejszymi technologiami, takimi jak cyfryzacja, sztuczna inteligencja, robotyka, drony czy NBT (Nowe Techniki Hodowli) w rolnictwie z odpowiednimi środkami budżetowymi spoza budżetu rolnego.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie musi opierać się na chęci rolników do udostępniania posiadanych danych

Wprowadzenie sztucznej inteligencji umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych, łączenie i wymiany informacji z wieloma źródłami w celu zapewnienia systemów wspomagania decyzji dla rolników i ich spółdzielni w podejmowaniu złożonych decyzji. Zdaniem przedstawiciel COGECA może się to udać jeśli potencjalne korzyści i zagrożenia zostaną jasno określone. Dlatego jeśli sztuczna inteligencja została spopularyzowana to kluczowe będzie określenie zasad dotyczących praw do danych, praw dostępu i praw do ponownego wykorzystywania danych. Dodatkowo organizacja kładzie nacisk na to, aby dane były przechowywane w Europie.

Rolnictwo 4.0 czyli czwarta rewolucja opierająca się na cyfryzacji rolnictwa wzbudza ogromne nadzieję jak ale także rodzi wiele pytań.  Komunikacja między człowiekiem i maszyną stwarza ułatwienie w ciężkiej pracy rolników. Aby przełom w rolnictwie przebiegł sprawnie potrzebny jest dialog z producentami rolnymi oraz zapewnienie równomiernego tempa rozwoju gospodarstw o mniejszym znaczeniu w celu uniknięcia zbyt dużej konkurencji na rynku.

źródło:https://copa-cogeca.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x