Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) ogłosiła wyniki przetargu na sprzedaż mrożonego masła z rezerw strategicznych. W ramach przetargu wybrano dwóch zwycięzców, którzy zakupić mają łącznie około 1000 ton masła mrożonego, co ma pomóc w stabilizacji cen masła na rynku.
Ceny masła z rezerw strategicznych
W przetargu ustalono minimalną cenę sprzedaży masła mrożonego na poziomie 28,38 zł za kilogram (bez VAT). Zdaniem ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, sprzedaż masła z rezerw strategicznych miała na celu obniżenie cen masła w sklepach i stabilizację rynku mleczarskiego. Przetarg na sprzedaż masła był otwarty do 19 grudnia, a po tej dacie komisja przetargowa wybrała najkorzystniejsze oferty.
Wymagania jakościowe masła mrożonego z rezerw strategicznych
Sprzedawane masło było mrożone, niesolone, w blokach o wadze 25 kg, wyprodukowane ze śmietanki pochodzącej z mleka krowiego. Produkt musiał spełniać wszystkie wymagania weterynaryjne, handlowe oraz normy dotyczące bezpieczeństwa żywności i żywienia.
Podział przetargu na trzy zadania
Sprzedaż masła z rezerw strategicznych została podzielona na trzy zadania:
- 497 ton masła mrożonego wyprodukowanego przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita.
- 300 ton masła mrożonego wyprodukowanego przez Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Spółdzielni Mleczarskich „Lacpol”.
- 200 ton masła mrożonego wyprodukowanego przez Polmlek Grudziądz.
Kto wygrał przetarg na masło z rezerw strategicznych?
Zwycięzcami przetargu RARS zostały:
- Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, która zaoferowała najkorzystniejszą ofertę na zakup 497 ton masła.
- Milkpol Polska Sp. z o.o., która złożyła najlepszą ofertę na zakup 300 ton masła.
Agencja RARS liczy, że likwidacja rezerw strategicznych pomoże przywrócić równowagę na rynku mleczarskim i wpłynie na obniżenie cen masła w polskich sklepach. Co sądzicie na ten temat?
SPRAWDŹ TAKŻE: Ceny masła na świecie i w Polsce zaliczają kolejne rekordy
źródło: RARS