czwartek, 10 października, 2024
spot_img

Minister Rolnictwa popiera 8% VAT za nasienie?

spot_img

Wcześniej pisaliśmy szeroko o wystąpieniu Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przywrócenia stosowania 8% stawki VAT na nasienie samców zwierząt gospodarskich, w tym buhajów i knurów [CZYTAJ TUTAJ].
Przypomnijmy: ma to związek z tym, że od 1 lipca 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT dotycząca m.in. zmiany wykazu towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi, gdzie wspomnianego wyżej asortymentu nie ujęto.

Minister Rolnictwa za 8 procentami

Do tego ważnego dla hodowców tematu odniósł się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wyjaśnił że sprawy dotyczące podatku VAT, w tym wysokość obowiązujących stawek VAT, należą do zakresu działań Ministra Finansów. Jednakże, w opinii Ministra Rolnictwa konieczne jest przywrócenie w odniesieniu do nasienia bydlęcego i pozostałego o kodzie CN 0511 10 00, możliwości stosowania 8% stawki VAT, tak jak dotychczas.

W związku z tym Minister Rolnictwa zwrócił się z oficjalnym pismem do Tadeusza Kościńskiego, Ministra Finansów z prośbą o zmianę przepisów w celu uwzględnienia w rozporządzeniu Ministra Finansów, wydawanym na podstawie art. 41 ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), preferencyjnej stawki na ww. nasienie, tj. w dotychczasowej wysokości 8%.

 

Brak racjonalnego uzasadnienia

Uzasadniając swoją prośbę Minister Ardanowski poinformował, że podstawową techniką rozrodu bydła i świń stosowaną w Polsce jest sztuczne unasiennianie, co pozwala na szerokie wykorzystywanie nasienia reproduktorów o najwyższej wartości hodowlanej oraz na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, które mogą towarzyszyć kryciu naturalnemu. Zdaniem Ministra Ardanowskiego, podwyższenie stawki podatku za nasienie bydlęce i pozostałe z 8% do 23 %, nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia w świetle konieczności doskonalenia populacji bydła i świń w celu zachowania wzrastającej wydajności jednostkowej krów, wzrostu ogólnej produkcji mleka i mięsa oraz poprawy ich jakości.


Możliwy kryzys jakości hodowli

Natomiast zgodnie z danymi statystycznymi przytoczonymi przez resort rolnictwa (cyt.: sprawozdanie RRW 17 – Sprawozdanie z inseminacji krów i jałowic i RRW 18 – Sprawozdanie o liczbie porcji nasienia knurów wprowadzonego do obrotu)
w roku 2019 wykonanych zostało 1.792.346 zabiegów sztucznego unasienniania bydła i jałowic oraz wprowadzono do obrotu 2.290.130 porcji nasienia knurów.
Natomiast zmiana stawki VAT do porcji nasienia spowoduje realny wzrost kosztów zakupu nasienia buhajów i knurów, który najbardziej odczują hodowcy MŚP.

 

Zagrożona inseminacja

Efektem zmiany stawki podatku VAT mogłaby być rezygnacja z powszechnej i ogólnie dostępnej metody rozrodu jaką jest inseminacja lub rezygnacja z zakupu nasienia od rozpłodników o wysokiej wartości hodowlanej, a w konsekwencji odpowiednio droższego, na rzecz nasienia tańszego, a tym samym o zdecydowanie niższej wartości hodowlanej, co będzie z kolei miało realny wpływ na wartość hodowlaną urodzonego potomstwa.

 

Prośba do Ministra Finansów

Ostatecznie Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyraził nadzieję, że Minister Finansów uwzględnieni powyższą argumentację i zmieni przepisy w taki sposób, aby możliwe było stosowanie 8% stawki podatku VAT za nasienie bydlęce i pozostałe w ramach kodu CN 0511 10 00.
Do tej ważnej ekonomicznie i gospodarczo sprawy z pewnością powrócimy.

Tekst przygotował Robert Gorczyński
Źródła: KRIR, MRiRW

Rzepak – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych (NOWOŚĆ! )

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników