sobota, 24 lutego, 2024

Masowe protesty rolników także we Francji. Paryż ma zostać „oblężony”

spot_img

W poniedziałek, francuscy rolnicy przystąpili do masowych protestów, tamując główne autostrady i grożąc zablokowaniem stolicy. Ich celem jest wywarcie nacisku na rząd w kwestii poprawy warunków pracy oraz ograniczenia przepisów dotyczących ochrony środowiska. 

Masowe protesty wymierzone w rząd

Francuscy rolnicy dołączają do ogólnokrajowego ruchu niezadowolenia, który ogarnął Europę. Ich główne obawy skupiają się na biurokracji i polityce środowiskowej, które, ich zdaniem, negatywnie wpływają na ich finanse i komplikują konkurencję z mniej rygorystycznymi sąsiadami. Związki rolników domagają się wyższych rekompensat za francuskie produkty oraz ochrony przed tanimi, importowanymi produktami.

Szef największej francuskiej organizacji rolniczej powiedział, że rolnicy będą blokować wszystkie główne autostrady wyjazdowe z Paryża w odległości około 30 kilometrów (18 mil) od centrum.

Reakcja rządu na protesty rolników

W odpowiedzi na rosnącą frustrację rolników, rząd zdecydował się na działania zabezpieczające, mobilizując imponującą liczbę 15 000 policjantów i żandarmów paramilitarnych. To wyraźny sygnał, że władze nie zamierzają lekceważyć skali protestów.

O co postulują francuscy rolnicy?

Rolnicy argumentują, że narzucone przez rząd przepisy ochrony środowiska uniemożliwiają im korzystanie z niektórych produktów, stawiając ich w nieuczciwej konkurencji wobec krajów sąsiednich. Premier Gabriel Attal podjął próbę rozwiania obaw rolników, odwiedzając farmę w niedzielę i ogłaszając szereg koncesji. Niestety, te posunięcia nie zdołały złagodzić kryzysu

Arnaud Rousseau, przywódca jednego z głównych związków zawodowych rolników, podkreśla, że oczekują znacznie większych decyzji rządu, które zmienią obecne warunki. Rolnicy wyrażają niezadowolenie z niskich płac, emerytur oraz nadmiaru biurokracji, nazywając to „ostateczną bitwą o rolnictwo”. W ostatnich dniach rolnicy przejęli i zniszczyli dostawy belgijskich kalafiorów i hiszpańskiej papryki.

Protesty rolników rozlewają się po całej Europie

Podobne protesty rolników nasilają się również w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Polska, Rumunia i Holandia. W Belgii rolnicy intensyfikują swoją kampanię, blokując kluczowe autostrady i domagając się lepszych warunków pracy. Do tego ruchu dołączyli również protestujący taksówkarze, wyrażając niezadowolenie z niewystarczającego wynagrodzenia za przewóz pacjentów przez służbę zdrowia.


Według informacji agencji Reuters, Francja zadeklarowała, że w bieżącym tygodniu będzie wywierać nacisk w celu złagodzenia przepisów Unii Europejskiej dotyczących ochrony środowiska, zwłaszcza tych dotyczących ugorowania gruntów rolnych.

źródło: France24; Reuters; Coordination Rurale (Haute-Vienne)

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x