Czy można spędzić wakacje na wspaniałej zabawie, która przy okazji uczy? Jak najbardziej! Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej organizuje warsztaty dla dzieci z obszarów wiejskich, podczas których będą mogły poznać odpowiedzi na pytania z zakresu ekologii np. Jak troszczyć się o glebę i powietrze? Jak zatrzymać wodę? Do projektu mogą zgłaszać się gminy, szkoły, koła gospodyń wiejskich, lokalne stowarzyszenia i inne podmioty w swojej wsi lub gminie. Rekrutacja trwa od 11 do 22 lipca br.
Na czym będą polegać „Warsztaty z klimatem”?
Warsztaty klimatyczne to 5-dniowy cykl spotkań dla dzieci w wieku 6-10 lat, których celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich.
W czasie warsztatów, poprzez gry, zabawy oraz proste doświadczenia, dzieci poznają mechanizmy zachodzące w przyrodzie, nauczą się, czym jest woda, z czego składa się gleba, jakie zwierzęta dzikie są pożyteczne na obszarach wiejskich, jak chronić powietrze, skąd rośliny czerpią wodę oraz jak i po co segregować śmieci. A wszystko po to, by już o najmłodszych lat uczyć się, jak dbać o przyrodę i ją chronić.
Każde dziecko otrzyma zestaw uczestnika: notatnik, ołówek, plecak, bidon, a na zakończenie zajęć – pamiątkowy certyfikat. Warsztaty powinny zostać zorganizowane w sierpniu.
„Warsztaty z klimatem” – dla kogo?
Do projektu mogą zgłaszać się gminy, organizacje pozarządowe oraz szkoły podstawowe lub inne podmioty z terenów wiejskich (leżące na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 20 tys. mieszkańców).
„Warsztaty z klimatem” realizowane będą według przygotowanych scenariuszy zajęć. Prowadzący otrzymają je w formie elektronicznej, a także zostaną wyposażeni w materiały konieczne do przeprowadzenia zajęć. Wezmą także udział w obowiązkowym szkoleniu online, podczas którego będą omówione treści merytoryczne oraz wszystkie sprawy organizacyjne.
„Zapraszamy gminy, szkoły, koła gospodyń wiejskich, lokalne stowarzyszenia do zrealizowana razem z nami letnich eko warsztatów. Celem projektu jest popularyzacja wśród najmłodszych zagadnień związanych z edukacją ekologiczną. Uczestnicząc w zajęciach, dzieci zdobędą podstawową wiedzę związaną z bioróżnorodnością, ochroną przyrody czy też gospodarowaniem odpadami. Warsztaty mają na celu wzmacnianie pozytywnych postaw proekologicznych. Liczymy na to, że będzie to czas odkrywania nowych rzeczy przez dzieci i dobre wykorzystanie części wakacji – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.efrwp.pl.
Źrodło: www.efrwp.pl.