Co znajdziesz w artykule?
Już 25 stycznia 2023 r. rusza pierwsza edycja programu „Energia dla wsi”, w ramach którego rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe dla instalacji energetycznych OZE. Jakie są szczegóły wsparcia programu?
Jaki jest cel programu?
Głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych. Budżet dla pierwszego naboru wynosi 100 mln zł. Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.
Energia dla wsi – rodzaje inwestycji objęte wsparciem
- W ramach wniosków o dotację można ubiegać się o inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, oraz magazynów energii.
- W ramach wniosków o pożyczkę można ubiegać się o inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, instalacji wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych.
Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach inwestycji. Inwestycja nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosków o dofinansowanie. W przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, jest ono udzielana jako pomoc horyzontalna na OZE
Energia dla wsi – dla kogo, kto może skorzystać?
Beneficjentami programu są między innymi rolnicy (konieczność prowadzenia gospodarstwa przez min 12 msc) i działy specjalne produkcji rolnej. W przypadku osoby fizycznej, gdy instalacja OZE będzie służyła prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, beneficjentem programu może być rolnik z zarejestrowaną daną działalnością. Przy dofinansowaniu do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.
Energia dla wsi – termin składania wniosków
Wnioski należy składać od 25 stycznia 2023 r. do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Przygotowane wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”). O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie będą odrzucone. Wnioskodawcy będą informowani odrębnym pismem o wyniku oceny. Szczegóły naboru dostępne są na rządowej stronie.
źródło: gov