niedziela, 24 października, 2021
spot_img

Kwarantanna w gospodarstwie – zasady, kontrola, kary

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wydał specjalny komunikat dotyczący zasad postępowania podczas pandemii koronawirusa (COVID-19). Zasady te dotyczą przede wszystkim osób objętych kwarantanną, rolników, domowników gospodarstw rolnych i osoby pracujące w rolnictwie.    

 

Kwarantanna – podstawy prawne

Żeby w pełni zrozumieć zasady związane wymogami kwarantanny, warto znać obowiązującą jej definicję.

Problematykę kwarantanny reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzeń wykonawczych.

Wiele istotnych kwestii w tym zakresie zmieniły przepisy tzw. „Specustawy dotyczącej koronawirusa” (ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Nowe regulacje obowiązują od 8 marca 2020 r.

Kwarantanna – definicja

Zgodnie z obowiązującą w specustawie definicją: Kwarantanna oznacza: odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Miejscem kwarantanny jest: odrębny obiekt budowlany czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w którym prowadzi się kwarantannę.

Kto może zostać poddany kwarantannie?

Obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu podlegają osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z osobami chorymi na choroby zakaźne, jeżeli tak postanowią organy inspekcji

Czytaj również: Spadek cen paliw

Kwarantanna w gospodarstwach rolnych

Na tej też podstawie KOWR informuje, by rolnicy i pracownicy rolni odbywający kwarantannę w domu (czyli ci którzy są zdrowi – lub ściślej: nie odczuwają objawów choroby), ale mieli kontakt z osobami chorymi lub właśnie wrócili z zagranicy, w okresie 14 dni bezwzględnie winni zastosować się do odpowiednich nakazów sanitarnych. Ponadto osoby objęte kwarantanną nie mogą opuszczać terenu swoich gospodarstw.

Co wolno?

Osoby objęte kwarantaną mogą zajmować się inwentarzem na własnym terenie. Warto też wiedzieć, jak informuje KOWR, że według dostępnej wiedzy choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta domowe, np. psy czy koty. Jednakże bezwzględnie należy przestrzegać nakazu niewychodzenia do sklepu, nie spotykania się z innymi osobami i nie zapraszania nikogo do domu.

Kontakty z domownikami

Rolnikom objętym kwarantanną mieszkającym z rodzinami, KOWR stanowczo zaleca, by w miarę możliwości ograniczali wzajemne fizyczne kontakty i zachowywali bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.

– Należy też używać oddzielnych naczyń, niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu (wspólnym domu).

– Jeśli jest taka możliwość, należy korzystać z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości – po skorzystaniu z toalety/łazienki należy ją zdezynfekować dostępnymi środkami czystości.

–  Bezwzględnie należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie.

– Należy zachowywać zasady higieny.

–  Często myjmy również ręce i dezynfekujmy powierzchnie dotykowe, w tym blaty i klamki. Należy również dezynfekować sprzęty, takie jak: telefon, laptop czy klawiatura i myszka komputera stacjonarnego, pilot do TV i inne elektroniczne sprzęty z którymi mamy fizyczny kontakt.

– Mierzmy temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie i zapisujmy wyniki pomiarów.

 

Jeśli zauważymy niepokojące objawy

Natomiast w przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktujmy się telefoniczne z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłośmy się na oddział zakaźny najbliższego szpitala, unikając transportu publicznego (jeśli to możliwe swoim samochodem).

– Podczas kwarantanny wymogiem jest również udzielanie informacji o swoim stanie zdrowia pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Oni to mają obowiązek regularnie się z nami kontaktować celem zapewnienia nam opieki i pomocy.

– W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają także funkcjonariusze policji – mogą oni służbowo odwiedzić nas w czasie kwarantanny.

 

Kwarantanna i zakupy niezbędnych produktów

O sposób rozwiązania tej sprawy najlepiej bezzwłocznie zapytać fachowców z Państwowej Inspekcji Sanitarnej  nadzorujących naszą kwarantannę.
Różnie bowiem może być to rozwiązane w różnych rejonach kraju. W niektórych gminach pomocą w tej kwestii zajmują się pracownicy właściwych terenowo OPS. Na pomoc liczyć można również na pomoc strażaków z miejscowych OSP. Funkcjonują także liczne autoryzowane społeczne inicjatywy pozarządowych organizacji (NGO). W skrajnych warunkach trzeba będzie liczyć na życzliwość dalszej rodziny, sąsiadów lub znajomych, którzy bez osobistego kontaktu mogą dokonać i dostarczyć nam zakupy. Osoby te winny jednak posiadać odpowiednią fachową wiedzę o tym co jest dozwolone. Tu też należy poprosić o przeszkolenie przez fachowców Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorujących naszą kwarantannę.

Natomiast za nieprzestrzeganie wymogów kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 000 zł.

KOWR radzi też, aby w przypadku potrzeby kontaktu z lekarzem skorzystać z teleporady (dzwoń do swojego lekarza z ośrodka zdrowia). Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie.

Lista placówek Państwowej Opieki Zdrowotnej udzielających teleporad jest dostępna na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Bieżące informacje na temat koronawirusa można uzyskać dzwoniąc pod numer infolinii NFZ 800 190 590.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Portal: Infor Prawo i KOWR

Koronawirus: Pomoc Żywnościowa i… szalejące ceny w sklepach!

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły