Co znajdziesz w artykule?
Oferta Giełdowego Rynku Rolnego prowadzonego przez Towarową Giełdę Energii S.A. wzbogaciła się o kolejną pozycję. Jest nią kukurydza w klasie jakościowej A.
Jak to działa?
Obrót kukurydzą na GRR, podobnie jak wcześniej wprowadzonymi surowcami: pszenicą i żytem, prowadzony jest w formule rynku kasowego (SPOT) w dwóch równolegle działających systemach, tj. systemie kursu jednolitego i systemie aukcyjnym.
System kursu jednolitego polega na prowadzeniu przez TGE S.A. regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych magazynach. Zasadą jest też to, że wszystkie transakcje podczas danej sesji, w danym magazynie, zawierane są po takim samym jednolitym kursie. Natomiast system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym autoryzowanym magazynem.
Co następne?
Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem rzepaku i koncentratu soku jabłkowego do giełdowego obrotu. Planuje się też uruchomienie rynku terminowego dla towarów rolnych. System ten pozwoli uczestnikom giełdy zawierać kontrakty terminowe na transakcje z dostawą towarów w przyszłości.
Projekt Żywnościowej Platformy
Przypomnijmy, 1 września 2020 r. handel na Giełdowym Rynku Rolnym w ramach projektu pn. Platforma Żywnościowa odbywa się na zasadzie licencji przekazanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dla TGE S.A.
Giełdowy Rynek Rolny to pionierskie i innowacyjne rozwiązanie powstałe w odpowiedzi na potrzeby sektora rolno-spożywczego. Z dniem 31 sierpnia 2020 roku dobiegł końca pilotaż projektu Platforma Żywnościowa, realizowanego przez Grupę Kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych (GPW, TGE, IRGiT) na zlecenie KOWR we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie projekt wchodzi w następną fazę rozwoju. Głównym jego celem jest porządkowanie i stabilizowanie krajowego rynku rolnego.
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay