wtorek, 21 września, 2021
spot_img

Czy Minister Puda zrozumiał pytanie?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Pisaliśmy niedawno o problemach rolników w podeszłym wieku, którzy nie posiadając zdeklarowanych następców decydują się na przedłużenie prowadzenia gospodarstw. Niestety taka decyzja odbiera im prawo do korzystania z pełni emerytalnych praw przysługujących innym osobom korzystającym z usług Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Temat ten podjęła także Krajowa Rada Izb Rolniczych, która wystosowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy wniosek o podjęcie działań zmierzających do zmiany powyższego stanu rzeczy.

Dwie składowe świadczeń 

W odpowiedzi Minister Grzegorz Puda wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicze świadczenia emerytalno-rentowe składają się z dwóch części: części składkowej i części uzupełniającej. Część składkowa to moduł  ubezpieczeniowy świadczenia emerytalnego. Jej wysokość uzależniona jest od długości stażu ubezpieczeniowego i wysokości emerytury podstawowej. 

Zawsze ale mało

Dodajmy też, że część składkowa emerytury rolniczej wypłacana jest zawsze, czyli niezależnie od prowadzenia, bądź nie, działalności rolniczej. Jednak jest ona niska ze względu na to, że to pochodna opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne rolników, które z kolei jak wyjaśnia Minister Puda, dostosowane są do ich możliwości finansowych. Dlatego, ze względu na ograniczoną wysokość części składkowej, ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje uzupełnienie emerytury i renty rolniczej o część uzupełniającą. Wysokość części uzupełniającej wynosi od 85% do 95% emerytury podstawowej. 
I tu niestety kończą się dobre wieści dla rolników nie posiadających następców.

Konieczne zaprzestanie prowadzenia

Warunkiem koniecznym wypłaty części uzupełniającej rolniczego świadczenia emerytalno-rentowego, finansowanej w całości z budżetu państwa (a więc w rzeczywistości emerytury państwowej), jest bowiem właśnie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej w myśl przepisów ww. ustawy

W ten sposób, jak wyjaśnia Minister Grzegorz Puda, państwo finansuje jeden z instrumentów polityki rolnej, czyli stymulowanie wymiany pokoleniowej wśród właścicieli gospodarstw rolnych. 

„Zatem z zasady część uzupełniająca to faktycznie państwowa rekompensata za zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej i pełni dodatkowo rolę instrumentu polityki rolnej, wspierającego wymianę pokoleniową w rolnictwie, jeżeli dojdzie do przekazania gospodarstwa rolnego.” – wyjaśnia Minister Grzegorz Puda  

Problem bez rozwiązania?

I chociaż Minister Puda zapewnia, że powyższe regulacje są ważnym uzasadnieniem dalszego funkcjonowania odrębnych przepisów w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników KRUS np. względem ubezpieczeń w ZUS, to jednak w jego piśmie nie znajdziemy już ani słowa o ewentualnym indywidualnym podejściu do problemu rolników nie posiadających zdeklarowanych następców.

Natomiast solenne zapewnienie szefa resortu rolnictwa, że przesłanką skłaniającą państwo do zawieszenia wypłaty części uzupełniającej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych jest prowadzenie działalności rolniczej, a nie samo posiadanie lub dysponowanie własnością gospodarstwa rolnego, problemu stojącego przed rolnikami bez następców niestety nie rozwiązuje. 

Źródła: MRiRW, KRIR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
567ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x