piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Kryzys Zakładów Azotowych Puławy. Związkowcy żądają interwencji premiera!

spot_img

Obecna sytuacja Zakładów Azotowych Puławy jest dramatyczna – ostrzegają przedstawiciele związków zawodowych w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska. Osiem organizacji związkowych z Grupy Azoty Puławy zaapelowało o pilną interwencję w obliczu poważnych problemów, które grożą upadkiem firmy.

Co doprowadziło do kryzysu w Azotach?

Związkowcy wskazują na szereg problemów, które doprowadziły do obecnego kryzysu w spółce. W piśmie zaznaczają, że trudna sytuacja jest efektem „błędów w zarządzaniu przedsiębiorstwem przez ostatnie lata”, jak również wpływu czynników zewnętrznych, takich jak pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie. Dodatkowo, związki zawodowe podnoszą kwestie związane z polityką importową, która według nich pogłębia kryzys.

„Niekontrolowany import rosyjskich nawozów, które, jak sądzimy, są reeksportowane na Ukrainę, oraz import tworzyw nieobciążonych kosztami klimatycznymi są głównymi przyczynami naszej tragicznej sytuacji ekonomicznej” – czytamy w liście. Związkowcy ostrzegają, że bez odpowiedniej interwencji państwa, przyszłość zakładów jest zagrożona.

Kontrowersje wokół Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy

Kolejnym powodem niepokoju związkowców jest zamiar zarządu Grupy Azoty Puławy wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) z dnia 22 marca 2006 roku. Decyzja ta została ogłoszona 29 sierpnia br. i wzbudziła kontrowersje wśród pracowników. Zarząd spółki argumentuje, że wypowiedzenie ZUZP jest konieczne z powodu trudnej sytuacji finansowej firmy, która rozpoczęła się od połowy 2022 roku.

Jednak związkowcy są zdania, że wypowiedzenie ZUZP jest niezgodne z umową społeczną zawartą w dniu 15 września 2014 roku pomiędzy Grupą Azoty w Tarnowie, Zakładami Azotowymi Puławy, a organizacjami związkowymi. Umowa ta przewiduje, że ZUZP powinien pozostać niezmieniony.

Odpowiedzialność za sytuację spółki

Związki zawodowe wyrażają również zastrzeżenia wobec przeniesienia odpowiedzialności za problemy finansowe firmy na załogę. Z ich perspektywy, brak efektywnej reakcji zarządu na wyzwania rynkowe i finansowe od połowy 2022 roku nie powinien obciążać pracowników.

źródło: rmf fm

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x