piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Krwawy Księżyc już dziś. Co oznacza to zjawisko i kiedy najlepiej je obserwować?

spot_img

Dziś na niebie pojawi się Krwawy Księżyc – jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych. Ta wyjątkowa pełnia, podczas której Księżyc będzie większy i jaśniejszy niż zwykle. Sprawdź, kiedy i gdzie najlepiej obserwować to zjawisko, oraz co oznacza.

O co chodzi z krwawym księżycem?

Krwawy Księżyc, choć brzmi upiornie, wcale nie ma nic wspólnego z mrocznymi zjawiskami. 17 października przypada superpełnia Księżyca, znana właśnie jako Krwawy Księżyc. Tego dnia nasz naturalny satelita będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj, przyciągając uwagę obserwatorów na całym świecie.

Co oznacza jak Księżyc jest czerwony?

Określenie „Krwawy Księżyc” związane jest z serią zaćmień, które mają miejsce na przełomie października i listopada. W wyniku tych zjawisk Księżyc często przybiera charakterystyczny czerwonawy lub pomarańczowy odcień. Ta niezwykła kolorystyka to efekt rozpraszania światła w atmosferze Ziemi, dokładnie rozpraszania fal elektromagnetycznych Rayleigha.

Październikowa pełnia nosi też nazwę ze względu na tradycję, a nie kolor Księżyca. Znana również jako Pełnia Księżyca Myśliwych, kiedyś ułatwiała polowania, rozświetlając jasną noc. To najjaśniejsza pełnia roku, idealna do obserwacji.

krwawy ksiezyc pazdziernik 2024

Kiedy pojawia się krwawy Księżyc?

Krwawy Księżyc zdarza się tylko kilka razy w roku. To, co wyróżnia tę pełnię, to fakt, że Księżyc znajduje się wtedy w pobliżu perygeum, czyli najbliższego punktu swojej orbity względem Ziemi. Dzięki temu wydaje się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj, co czyni październikową pełnię wyjątkową. Dla miłośników astronomii to szczególna okazja do obserwacji jednego z najbardziej spektakularnych widoków na nocnym niebie.

Kiedy czerwony Księżyc 2024?

Krwawy Księżyc, znany również jako Czerwony Księżyc, pojawi się w 2024 roku 17 października. To wtedy będziemy mogli podziwiać październikową pełnię, która ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne oraz położenie Księżyca, może przybrać charakterystyczny, czerwonawy odcień. To zjawisko co roku przyciąga uwagę miłośników nocnego nieba, oferując spektakularne widoki.

Krwawy księżyc – o której?

Pełnia Krwawego Księżyca osiągnie swój szczyt 17 października o 13:27 czasu polskiego, jednak najciekawsze widowisko na niebie czeka nas nocą. W Polsce Księżyc będzie najlepiej widoczny zarówno w nocy z 16 na 17 października, jak i w nocy z 17 na 18 października, gdy jego tarcza będzie niemal w pełni oświetlona, z widocznością sięgającą 99%.

Październikowa pełnia księżyca

Październikowa pełnia Księżyca będzie wyjątkowa, ponieważ nasz satelita zbliży się do Ziemi bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej pełni w tym roku, osiągając odległość zaledwie 357 367 kilometrów. Dla porównania, podczas superpełni z 18 września Księżyc był oddalony o 357 386 km. To już trzecia superpełnia w 2024 roku, po sierpniowym zjawisku.

Jak wygląda krwisty Księżyc?

Krwisty Księżyc, znany również jako Krwawy Księżyc, to zjawisko, podczas którego Księżyc przybiera intensywne czerwone lub pomarańczowe zabarwienie.

Efekt ten potrafi być niezwykle piękny, tworząc magiczny widok, który zachwyca obserwatorów na całym świecie. Warto zaznaczyć, że intensywność koloru może się różnić w zależności od warunków atmosferycznych oraz zanieczyszczenia powietrza.

Pierwsze zdjęcia Krwawego Księżyca 2024 już możemy oglądać w internecie:

Ten rok jest wyjątkowy pod względem zjawisk. Zobaczcie, jak jeden z gospodarzy uchwycił zjawiskową zorzę polarną podczas pracy na polu! Takie momenty przypominają, że rolnictwo to także bliskość przyrody, która potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie!



spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

3.4 15 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosław
Mirosław
1 miesiąc temu

Strumień światła słonecznego odbity od tarczy
Księżyca, przechodzi przez atmosferę okalającą Zieię i jak w trapezie rozszczepia na kolory tęczy.
Kąt padania rozszczepionego światła tu: kolor różowy i czerwony jest widoczny obserwującym, pozostałe barwy są widoczne w kosmosie.

Pati
Pati
1 miesiąc temu
Reply to  Mirosław

Panie Mieczysławie napisalam do Pana komentarz ale nie w odpowiedzi proszę o jakiś kontakt bardzo mnie ciekawią katy i temat strumienia swiatla rozszczepów może wymienimy się wiedza i obserwacjami? Moj email w komentarzu wyzej

Pati
Pati
1 miesiąc temu
Reply to  Mirosław

Byłabym zaszczycona Pana poznac jesli jeśli się Pan odezwie patrycjapochyluk@gmail.com

Karol
Karol
1 miesiąc temu

Nie ma i nie było krwawego, ło panie!

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Całą noc obserwowałem bo byłem w pracy i co ?????? bzdet był jak zawsze czysty okrągły z plamami jak wyspy. A to chyba wyśniona miesiączka

Olivia
Olivia
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Widziałam osobiście był wczoraj koło godziny 20 Śląsk Gliwice

Undy
Undy
1 miesiąc temu

Pani Mario może lepiej jednak trzymać się ogrodnictwa zamiast pisać takie bzdury o astronomii. Krwawy Księżyc to potoczna nazwa zaćmienia Księżyca – ostatnie (częściowe) było miesiąc temu a następne będzie dopiero w 2025 (pełne). Wczoraj była zwykła pełnia Księżyca. Polecam albo zrobić lepszy research albo nie korzystać z ChatGPT do pisania artykułów.

Olivia
Olivia
1 miesiąc temu
Reply to  Undy

Widziałam osobiście był sama nie wierzyłam ale był Śląsk Gliwice

Jacek
Jacek
1 miesiąc temu
Reply to  Undy

To pan głupoty wypisuje. 17. była superpełnia, a więc nie zwykła. Krwawy Księżyc, czy też Księżyc Myśliwych to nie żadne zaćmienie.
Swoje głupie uwagi najlepiej jak pan wyrzuci do kosza. Od tego Czatu czy researchu w głowie się panu pomieszało.

Iwona
Iwona
1 miesiąc temu

Krwawy Księżyc (w kolorze czerwonym lub podobnym) to efekt zaćmienia (Księżyc jest wtedy w cieniu Ziemi). Jeśli widzimy większą niż zwykle tarczę Księżyca, to znaczy, że jest on bliżej Ziemi i jest to tzw. Superksiężyc.

Joanna
Joanna
1 miesiąc temu

Umm gdzie jest zrodlo i autor zdjec? To jest kradziez intelektualna i przestepstwo nie podawanie pod zjdeciem lub art zrodla. Jesli jest to prosze mi powiedziec gdzie bo mam powody powazne by chciec wiedziec. Do autorki piszacej moze Pismo przyjsc jak nie zweryfikuje tego.

Pati
Pati
1 miesiąc temu

A ciekawe jakie energie wnosi bo xhyba bezkompromisowych zakonczen wybaczenie odpuszczeniu i sprzyja nowym pocztkom. Nowy cykl wychodzenia z szafu z ukrycia ze swoim swiatlem do ludzi! Taka energie wnosi ksiezyc czerwony czy krwawy a to jest ważne. I jeśli chodzi o kolor ksiezyca. To jak tu pan wyżej napisał i dziekuje za ten komentarz. Chetnie wymienie sie doswiadczeniem z taka osoba jak Pan Panie.moeczyslawie : patrycjapochyluk@gmail.com proszę o kontakt prywatny.. a kolor nie zależy od warunków atmosferycznych a zależy od kąta padania światła i to jaki my go widzimy także zależy od kąta widzenia. Wczoraj 18.10jade samochodem i ten ksiezyc byl z tyłu i mega ciekawe zjawisko w lewym lusterku widzialam go pomarańczowego a a w prawym srebrnego ktoś ma pomysł..? Czemu tak?? W jednym czasie widzialam w dwóch lusterkach bocznych. Ioczywiscie ustawione są pod różnymi kątami to mi udowodniło że efekt końcowy dla naszej gałki ocznej jest bezpośrednio związany z kątem patrzenia kątem.. rzutu naszych oczu.. najlepiej patrzymy środkowy punkt. A te boczne już rzuty oka że patrzymy niby w prawo.. tam już przez ten trapez i rozszczepienie światła na kolory tęczy to w tych subtelnych ocznych odczuciach mozna zauwazyc nieprawidłowość tezy o kolorach.

Stanislaw
Stanislaw
1 miesiąc temu

Poczytałem, omdlałem, nigdy nie spojrzę w górę.

Jsro34
Jsro34
1 miesiąc temu

Krwisty Księżyc był wczoraj 19 października był dużo większy czerwono pomarańczowy… Pozdrawiam z Łódzkiego.

Zbychu
Zbychu
1 miesiąc temu

Podczas KAŻDEJ pełni wschodzący/zachodzący Księżyc ma lekko pomarańczowy kolor. Tutaj nie ma nic wyjątkowego.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

15
0
Would love your thoughts, please comment.x