Co znajdziesz w artykule?
Rząd podsumował Konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy (KPO) po pandemii koronawirusa. Przypomnijmy, że zgodnie z ministerialnymi założeniami 10 proc. budżetu Krajowego Planu Odbudowy, czyli około 6 mld euro skierowane będzie na inwestycje w rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Lista planowanych przedsięwzięć jest bardzo długa. A do końca kwietnia br., po uwzględnieniu konsultacyjnych poprawek, dokument powinien trafić do Komisji Europejskiej.
57 miliardów euro dla Polski
Dodajmy, że unijny Fundusz Odbudowy w całości wart jest 750 miliardów euro. Natomiast do Polski trafić ma około 57 mld euro. Pieniądze te będą rozdysponowane w formie dotacji i pożyczek. Przy czym Polska to jeden z największych beneficjentów Programu, którego głównym celem jest przeciwdziałanie skutkom epidemii koronawirusa, a także w dalszej perspektywie, wzmocnienie unijnej gospodarki przed ewentualnymi przyszłymi kryzysami.
5,5 tysiąca opinii
Konsultacje KPO trwały 35 dni. Rozpoczęły się 26 lutego i zakończyły 2 kwietnia br. W ich ramach zorganizowano m.in. 3 dni intensywnych spotkań z udziałem ponad 10 tysięcy uczestników online. Odbyło się też 5 publicznych wysłuchań z udziałem przedstawicieli Rządu. Inicjatorem wysłuchań był Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa, którego członkami są przedstawiciele Rady Ministrów, samorządów, partnerów społecznych i gospodarczych, a także organizacji obywatelskich, w tym także rolniczych. Natomiast za pośrednictwem internetowego formularza w ramach Konsultacji KPO przesłano 5,5 tys. opinii. Opinie te są obecnie analizowane przez grupę ekspertów z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Podjęto też już pierwsze decyzje o zmianach w KPO.
KPO podstawą pomocy
Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który jest podstawą do skorzystania z unijnego Funduszu Odbudowy. Dokument powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Natomiast Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach międzyresortowej współpracy, przygotowało i zgłosiło do KPO blisko 30 programów, a także koncepcje inwestycji związanych z odbudową sektora rolno-spożywczego i wzmocnieniem obszarów wiejskich.
Łańcuch dostaw i inwestycje
Zgodnie z propozycją MRiRW najwięcej pieniędzy ma być przeznaczone na działania związane ze skracaniem łańcucha dostaw w sektorze rolno-spożywczym. Przy czym w pierwszej fazie prac nad KPO zakładano na ten cel kwotę 500 mln euro. Jednak ostatecznie ma to być 1 260 mld euro.
Projekt KPO w dziedzinie rolnictwa zawiera więc propozycje działań zmierzających do:
– odbudowy centrów logistyczno-przechowalniczych (lokalnych lub regionalnych);
– odbudowy albo budowy nowych zakładów przetwórczych;
– budowy hurtowni;
– realizacji inwestycji w rolnictwo ekologiczne;
– wzmacniania potencjału badawczego (wzmocnienie instytutów badawczych)
– inwestycji w gospodarkę ściekowo-wodną;
– zwiększenia dostępu do szerokopasmowego Internetu
– wzmocnienia systemu retencji wodnej;
– wsparcie zyskać ma też rolnictwo precyzyjne.
Dlaczego tylko 10 procent?
Dodajmy, że wczoraj (13 kwietnia br.), założenia Krajowego Planu Odbudowy omawiano też podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Następnie sprawą zajął się Sejm RP. W tym przypadku wątpliwości Posłów budził 10 procentowy pułap wsparcia dla rolnictwa.
– Wydaje się, że to skandalicznie mało! – stwierdził niezależny Poseł Jarosław Sachajko. – Na wsi żyje 40% społeczeństwa, a obszary wiejskie to ponad 90% Polski. Chociażby te dwie wielkości powinny skłaniać wszystkich do tego aby na obszary wiejskie poszło przynajmniej 40% pieniędzy z KPO.
W odpowiedzi Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda wyjaśnił, że 10% środków przeznaczonych na rolnictwo i obszary wiejskie dotyczy inwestycji zgłoszonych bezpośrednio przez ministerstwo rolnictwa. Ale tak naprawdę jest ich więcej, tylko są one zarządzane przez inne resorty.
W efekcie ze strony posłów padł wniosek o przygotowanie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zestawienia wszystkich wydatków w ramach polskiego Krajowego Planu Odbudowy na obszary wiejskie.
Źródła i foto: Rada Ministrów RP, MRiRW
https://www.gov.pl/web/planodbudowy/krajowy-plan-odbudowy-podsumowanie-konsultacji