czwartek, 22 lutego, 2024

Kowalczyk: Sektor buraków cukrowych będzie objęty wsparciem związanym z produkcją po roku 2022

spot_img

W poniedziałek 7 grudnia br. odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka  z przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych. Poruszono szereg istotnych kwestii związanych ze znaczeniem sektora buraka cukrowego, głównymi trudnościami w zakresie opłacalności produkcji oraz uwarunkowaniami środowiskowo-klimatycznymi. 

Co z płatnościami związanymi z produkcją?

Przedstawiciele Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) podziękowali premierowi Kowalczykowi za uwzględnienie w Planie Strategicznym dla WPR po 2022 r. płatności powiązanych z produkcją buraków, jednocześnie zaapelowali o zwiększenie koperty płatności do poziomu zaproponowanego w drugim projekcie Planu Strategicznego. Założenia zaproponowane w trzeciej wersji projektu Planu Strategicznego (zmniejszenie koperty płatności) budzą poważny niepokój wśród plantatorów. W opinii KZPBC proponowana zmiana nie jest niczym uzasadniona i będzie prowadzić do pogłębienia problemów, z którymi sektor buraków cukrowych boryka się od kilku lat. Przy tak niestabilnym rynku, wyniszczającej konkurencji oraz braku optymistycznych perspektyw dla sektora, stabilizacja dochodów plantatorów buraka cukrowego ma strategiczne znaczenie. Bez odpowiedniej puli środków przeznaczonych na wsparcie związane z produkcją buraków cukrowych dojdzie do wzmożonej rezygnacji plantatorów z uprawy buraków, znacznym zmniejszeniem powierzchni zasiewów, a w konsekwencji zamykaniem cukrowni.

Premier Kowalczyk zapewnił, że sektor buraków cukrowych będzie objęty wsparciem związanym z produkcją po roku 2022. Spełnia on bowiem przesłanki objęcia płatnościami związanymi wynikające z przepisów unijnych. Należy jednak zauważyć, że środki finansowe na płatności związane z produkcją, w tym na sektor buraków cukrowych, to środki pochodzące z pomniejszenia puli środków na płatność podstawową (obecnie jednolita płatność obszarowa). Pula środków, która może zostać przeznaczona na wsparcie związane z produkcją ograniczona jest do 15% rocznej puli środków na płatności bezpośrednie. W kampanii roku 2021 o płatności związane z produkcją do buraków cukrowych ubiegało się ok. 27 tys. rolników, którzy zgłosili do wsparcia ok. 245 tys. ha upraw.

Szef Resortu przekazał, że cały czas trwają prace nad wysokością kopert dla poszczególnych działów i sektorów. Rozmowy z branżą będą kontynuowane i będą uwzględniać inne płatności związane z produkcją. Zwrócił uwagę, że po przekazaniu Planu Strategicznego do Brukseli będą trwały dalsze analizy Komisji Europejskiej dotyczące ostatecznego kształtu planu. Podkreślił jednocześnie, że producenci buraków cukrowych będą mogli korzystać również z innych form wsparcia w ramach systemu płatności bezpośrednich, w tym z ekoschematów.

źródło: MRIRW, Krajowy  Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
2 lat temu

No tak zapewniaja ze bedzie doplata do produkcji buraka ….tylko ze co roku jest mniejsza kwota a na kolejne lata ustala jak beda buraki zasiane zeby rolnik zyl w niewiadomej…. zeby zasial tylko a wtedy sie ustali ceny i wysokosc doplat….przecież to jest chore. Nasi rzadzacy nie moga zrobic czegos wczesniej,zeby bula jasna sytuacja dla rolnika czy mu sie to kalkuluje czy nie

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x