Co znajdziesz w artykule?
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie jedną z podstaw kształtowania unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.
KZP-PTCh POLPIG w swoim stanowisku jasno określa się jako zwolennik zmian służących zrównoważonemu rozwojowi produkcji rolniczej, ochronie środowiska, zapobieganiu zmianom klimatu i poprawie dobrostanu zwierząt.
„To słuszny kierunek, ale powinien być rozsądnie rozwijany, mając na uwadze jego ogromny wpływ na ekonomikę produkcji” – deklaruje POLPIG.
Możliwa utrata konkurencyjności
Obawy branżowców dotyczą głównie niewłaściwego rozłożenia akcentów w procesie wdrażania nowych zasad WPR, co może przyczynić się do utraty konkurencyjności krajowego sektora rolno-spożywczego w stosunku do pozostałych krajów unijnych oraz do konkurencji światowej. POLPIG podkreśla przy okazji, że w polskim Narodowym Planie Strategicznym do priorytetowych kierunków rozwoju zaliczono utrwalanie obecnej struktury agrarnej. Zaproponowano też mechanizm przeciwdziałania zjawisku skali, aby konkurencja ze strony dużych gospodarstw nie prowadziła do zaprzestania produkcji w małych gospodarstwach.
Nie w kontrze lecz równolegle
Natomiast w opinii KZP-PTCh POLPIG, modernizacja sektora rolnego powinna przebiegać równolegle z procesem poprawy struktury agrarnej i zwiększaniem skali produkcji. „Tylko wówczas będzie można wprowadzać innowacyjność, wykorzystywanie wiedzy, nowych technologii i cyfryzacji” – podkreśla POLPIG.
Kwestia małych gospodarstw
KZP-PTCh POLPIG stwierdza też, że w konsultowanej strategii nacisk kładzie się na postęp technologiczny w dużej liczbie małych, nieefektywnych, pracochłonnych i niekonkurencyjnych gospodarstw, w których praca świadczona jest w niepełnym wymiarze godzin. Tymczasem, w opinii związku, gospodarstwa te najprawdopodobniej będą miały problem z wprowadzaniem innowacji z powodu braku zdolności kredytowej oraz braku możliwości ekonomicznego uzasadnienia wprowadzania zmian technologicznych.
Wzrost kosztów produkcji
KZP-PTCh POLPIG obawia się również, że popierana przez Komisję Europejską koncepcja ograniczenia stosowania przemysłowych środków produkcji, w tym także nawozów i środków ochrony roślin, doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji rolniczej. I to w warunkach ograniczonej możliwości podniesienia cen skupu produktów. Natomiast próby rekompensowania dochodów małych gospodarstw w celu ich trwania za wszelką cenę, w opinii POLPIG, jeszcze bardziej oderwie tego rodzaju podmioty od rynkowych realiów.
Konsultacje do 15 lutego
Dodajmy, ze obecny I etap konsultacji publicznych Narodowego Planu Strategicznego dla WPR potrwa do 15 lutego br. W tym czasie organizacje, samorządy i środowiska rolnicze mogą prezentować swoje stanowiska i przekazywać do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwagi. Po tym terminie dokonana zostanie analiza uzyskanych informacji.
Źródło: KZP-PTCh POLPIG
Foto: Pixabay