Pomoc w walce z pandemią koronawirusa
Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy zadeklarował Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi gotowość do włączenia się w działania związane z profilaktyką i zwalczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
– W tej chwili dysponujące własną aparaturą państwowe służby sanitarne radzą sobie z zadaniami związanymi z wykrywaniem koronawirusa u ludzi – mówi Dyrektor IOR-PIB prof. dr hab. Marek Mrówczyński. – Nasza deklaracja ma zapobiegawczy charakter. Gdyby koronawirus rozprzestrzeniał się w sposób przekraczający możliwości powołanych do tego służb medycznych, Instytut Ochrony Roślin, dysponując aparaturą do analiz PCR oraz do real-time PCR, może przystąpić do akcji. Ważne jest też to, że mamy nie tylko dobrą aparaturę zdolną do wykrywania koronawirusa, ale też wykwalifikowanych fachowców, którzy wyrazili już wolę działania.
Prof. dr hab. Marek Mrówczyński dodaje, że w razie potrzeby wykonania bardzo dużej liczby analiz na obecność koronawirusa w IOR-PIB, istnieje Centrum Badania Organizmów Kwarantannowych, Innowacyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych, które posiada certyfikat BSL 3, czyli odpowiedni do badania koronawirusa. Wymaga to jednak zgody MRiRW oraz Sanepidu, ale wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.
Specjalistyczne wsparcie w gotowości!
Dodajmy, że aparatura o której mowa opiera się na zastosowaniu reakcji łańcuchowej polimerazy lub inaczej łańcuchowej reakcji polimerazy, PCR (od ang. polymerase chain reaction). Jest to metoda powielania łańcuchów DNA polegająca na łańcuchowej reakcji polimerazy DNA w wyniku wielokrotnego podgrzewania i oziębiania próbki, w warunkach laboratoryjnych. Znajduje ona wiele zastosowań, między innymi w badaniach nad genomem, charakteryzowaniu ekspresji genów, klonowaniu genów, diagnostyce klinicznej, identyfikacji osób zaginionych, kryminalistyce oraz paleontologii.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło/fot.: IOR-PIB
Ardanowski: podnoszenie cen jest działaniem na szkodę obywateli i naszego państwa