środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Kontrola UOKiK: Czy producenci frytek i chipsów nadużywają swojej pozycji wobec rolników?

spot_img

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, prowadzi dochodzenie w sprawie producentów frytek i chipsów, w tym Farm Frites Poland, Frito Lay Poland, Iglotex, Intersnack Poland, McCain Poland oraz The Lorenz Bahlsen Snack-World. Celem jest zbadanie, czy ci producenci wykorzystują nieuczciwie swoją przewagę kontraktową w relacjach z rolnikami dostarczającymi ziemniaki.

Niekorzystne warunki dla rolników

Z informacji uzyskanych przez Prezesa UOKiK wynika m.in., że wynagrodzenie za dostarczane ziemniaki może być ustalane w oparciu o nieprzejrzyste kryteria, dające nabywcom możliwość arbitralnego obniżenia jego wysokości, co może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

Prezes UOKiK podkreśla, że otrzymał sygnały o możliwości jednostronnego narzucania przez producentów frytek i chipsów nieuczciwych warunków współpracy rolnikom. Tego typu praktyki są sprzeczne z dobrymi obyczajami i naruszają istotne interesy słabszych uczestników rynku. W związku z tym, Prezes UOKiK postanowił przeprowadzić dochodzenie w celu zweryfikowania tych sygnałów.

Postępowania wyjaśniające wobec głównych producentów frytek i chipsów w Polsce

Prezes Tomasz Chróstny podkreśla, że relacje handlowe na rynku rolno-spożywczym powinny opierać się na rzetelnych zasadach. Praktyki niezgodne z tymi zasadami, które naruszają istotne interesy słabszych uczestników rynku, będą konsekwentnie zwalczane przez Urząd. Właśnie dlatego wszczęto postępowania wyjaśniające wobec głównych producentów frytek i chipsów w Polsce.

Sprawdzenie równomiernego rozłożenia praw i obowiązków

W ramach postępowań UOKiK sprawdzi przede wszystkim, czy prawa i obowiązki są równomiernie rozłożone między obie strony umowy. Istotnym aspektem jest ocena warunków realizacji dostaw, zasad ustalania wynagrodzenia dla rolników, w tym jego poszczególnych składowych, oraz warunków badań jakościowych dostarczanego surowca. UOKiK będzie również analizował stosowanie kar umownych

Rolniku, przedsiębiorco, jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent wykorzystuje swoją przewagę, narzucając niekorzystne dla ciebie warunki współpracy – zawiadom UOKiK. Na stronie urzędu znajdziesz specjalny formularz, który ułatwi ci zgłoszenie nieprawidłowości. Wejdź i wypełnij: ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.

źrodło: UOKIK

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
11 miesięcy temu

Tomasz Chróstny ty tak na poważnie czy tylko trollujesz? Kilogram obranych pokrojonych ziemniaków i zamrożonych za 8-10zł/kg (mrożonych frytek w sklepie) albo kilogram usmażonych posiekanych ziemniaków przyprawionych przyprawami za 80-100zł/kg (chipsów w sklepie). Robisz jaja z nas? z siebie? czy po prostu trollujesz?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x