Co znajdziesz w artykule?
Giełda w Chicago – pszenica taniała na wszystkich ubiegłotygodniowych sesjach
W Chicago ceny pszenicy pozostały przez cały tydzień pod presją zapowiedzi korzystnych opadów na głównych terenach amerykańskich upraw w najnowszej prognozie pogody, ale też poprawy warunków pogodowych na innych głównych obszarach upraw na półkuli północnej. Kolejnym czynnikiem spadkowym (zachęcającym do sprzedaży zbóż przez kapitał spekulacyjny) było ogłoszenie zawarcia rozejmu na Morzu Czarnym, co oczywiście zmniejszy koszty logistyki, ale w krótkim terminie nie poprawi dostępności zbóż, ponieważ potencjał Rosji i Ukrainy się wyczerpuje w końcówce sezonu.
Notowania pszenicy SRW osiągnęły w Chicago 2,5 miesięczne minima
Ceny pszenicy w Chicago po raz piąty z rzędu spadły w piątek, osiągając najniższy poziom od dwóch i pół miesiąca. Prognozy opadów dla regionu Środkowego Zachodu jeszcze bardziej pogorszyły tę sytuację. Według USDA tygodniowe zamówienia na pszenicę w USA (ok. 100 tys. ton) pozostały w ubiegłym tygodniu na bardzo niskim poziomie.
Na zamknięciu piątkowej sesji w Chicago cena pszenicy SRW z terminem dostawy w maju 2025 r. spadła o 0,7% do 178,4 usd/t. W skali tygodnia kontrakt potaniał aż o 5,4%.
Zamówienia na amerykańską kukurydzę są dobre, ale rynek czeka na dane o wzroście areału
Tygodniowe dane o sprzedaży amerykańskiej kukurydzy były zgodne z oczekiwaniami rynku (1,04 mln ton) i wsparły w piątek delikatne odbicie po drugiej stronie Atlantyku, gdzie przez cały tydzień widoczna była spadkowa tendencja, także ze względu na spadek produkcji bioetanolu w ostatnim tygodniu (dane z wtorku). Uczestnicy rynku z niecierpliwością czekają na raport USDA dotyczący obszaru zasiewów w USA, który zostanie opublikowany w poniedziałek. Analitycy przewidują w nim znaczny wzrost powierzchni upraw kukurydzy.
Kontrakty terminowe na kukurydzę na maj 2025 r. wzrosły w piątek o 0,7% do 178,4 USD/t, ale potaniały o 2,4% w skali tygodnia.
Soja korzystała w ostatnich dniach z zapowiedzi wsparcia przemysłu biopaliw przez administrację Trumpa
Tygodniowa międzynarodowa sprzedaż amerykańskiej soi pozostała na poziomie 339 tys. ton, niższym od oczekiwań rynkowych, jednak sprzedaż oleju ponownie przekroczyła konsensus, wzrastając do 44,5 tys. ton. Czynnik jakim jest oczekiwany mniejszy areał soi w USA tej wiosny jest równoważony przez rekordowe zbiory w Brazylii (zbliżają się do 80%) i niepewność związana z polityką celną Donalda Trumpa wobec Kanady, Meksyku w stosunku do których cła amerykańskie zostały odłożone do 2 kwietnia. W Chicago olej sojowy, a za nim soja odbiły gwałtownie w górę w czwartek na wiadomość, że administracja Trumpa chce rozmawiać z branżą na temat wsparcia ryku biopaliw (zwiększenia mandatu biodiesla).
Soja z dostawą w maju 2025 r. zyskała na wartości o 0,6% w piątek do 376,1 usd/t. W skali minionego tygodnia najbliższy kontrakt na soję podrożał 1,3%.
O dalszych notowaniach mogą zdecydować decyzje Trumpa w sprawie ceł
Na giełdzie w Chicago panuje duża nerwowość w oczekiwaniu na dalsze szczegóły dotyczące działań administracji Trumpa do 2 kwietnia. Do tego czasu odłożone zostały cła na import z Kanady i Meksyku i ewentualne cła odwetowe ze strony najbliższych sąsiadów USA. Także ważą się losy unijnej odpowiedzi w sprawie ceł na towary importowane z USA, w tym towary rolne. Na razie wejście w życie unijnych działań w tym zakresie odłożono do połowy kwietnia. Wszystko to sprawia, że rynek obecnie bardziej skupia się na geopolityce niż na czynnikach fundamentalnych (relacjach podaży do popytu).
Rynki czekają na publikację kluczowych raportów na temat areału zasiewów i zapasów w USA
W zakresie fundamentów rynku będzie sporo informacji w najbliższych dniach. Już 31-go marca USDA opublikuje swoje prognozy tegorocznych zasiewów krajowych i kwartalnych zapasów. Będzie to baza do pierwszych bardziej szczegółowych szacunków produkcji i bilansów w USA. Te zaś dane będą uzupełniane cotygodniowymi ocenami kondycji upraw i tempa zasiewów wiosennych (raporty ruszają 7-go kwietnia).
Na razie rynek oczekuje znacznego przesunięcia areału z soi do kukurydzy i pszenicy. Wywiera to presję na ceny kukurydzy za oceanem, która tylko częściowo jest równoważona dobrym dotąd eksportem i przerobem krajowym na bioetanol.
Amerykańska pszenica cieszyła się do niedawna dużym zainteresowaniem zagranicznych nabywców, ale ostatnie dwa tygodnie przyniosły gwałtowne osłabienie popytu.
Z kolei soja cierpi z powodu potencjalnego załamania amerykańskiego eksportu na skutek odwetowych, w stosunku do USA, działań ze strony Chin przy równocześnie rosnącej podaży soi z rekordowych zbiorów w Ameryce Południowej. W ostatnich dniach kontrakt uzyskał wsparcie w obietnicy zwiększenia mandatu mieszania biodiesla w USA. Cenom oleju sojowego i soi w Chicago pomogłoby również potencjalne zatrzymanie importu kanadyjskiej canoli i przetworów (cła na import z Kanady zostały przełożone do 2-go kwietnia).
Giełda w Paryżu (Matif) – Unijne kontrakty na zboża straciły na wartości w skali tygodnia
Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakty na zboża taniały przez większość sesji pod silną presją spadkową płynącą z giełdy w Chicago.
W drugiej połowie tygodnia euro słabło do dolara, zmniejszając presję na notowania unijnych zbóż
Wzrosty na eurodolarze osiągnęły swoje 5-miesięczne maksima w miniony wtorek (1,095) by spaść do 1,080 w piątek. Stąd unijna pszenica i kukurydza potaniały nieco mniej w skali tygodnia niż amerykańskie kontrakty na te zboża.
Kukurydza – ostatnie przeceny zniwelowały cały wzrost z I połowy marca
Najbliższa seria kukurydzy potaniała o 4,5 euro w skali tygodnia do 211,25 eur/t w piątek. Kontrakt na nowy zbiór kosztował na zamknięciu tygodnia o 1 euro więcej. Ostatnie przeceny zniwelowały całe wybicie z I dekady marca.
Pszenica – majowa seria była w czwartek najtańsza od listopada 2024 roku
Pszenica z dostawą w maju kosztowała w piątek 218,75 eur/t po spadku tygodniowym o 7,5 euro. Czwartkowe zamknięcie kontraktu było najniższe od listopada 2024 roku. Kontrakt na nowy zbiór wyceniany był tylko nieco niżej, bo na 217,5 eur/t.
Popyt na unijną pszenicę pozostaje słaby
Do 23 marca kraje UE wyeksportowały tylko 15,46 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 23,75 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to 35% spadek tempa eksportu. Skrajnie niski popyt dotyczy zwłaszcza francuskiego ziarna. Przynajmniej na razie, ograniczenie podaży pszenicy przez dwóch głównych konkurentów, czyli Rosję i Ukrainę nie przełożyło się na lepszą sprzedaż z UE.
Unijny kontrakt na rzepak odrobił straty z I połowy marca
Kontrakt na rzepak z realizacją w maju dotarł w piątek do poziomu 525,5 eur/t, zyskują w całym tygodniu aż 31,5 euro (6,4%) po odbiciu o 25,5 euro tydzień wcześniej. W ostatnie 2 tygodnie rzepak odrobił stratę z I połowy miesiąca, a notowania najbliższej serii wróciły w okolice średniej z okresu listopad 24 – luty 25. Unijnemu rzepakowi pomaga silny popyt na surowiec ze strony krajowych przetwórców i ubiegłotygodniowa korekta wzrostowa notowań kanadyjskiej canoli.
Zmiany okresowe notowań kontraktów futures
Rzut oka na wykresy
Notowania zbóż
Notowania nasion oleistych
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT