Co znajdziesz w artykule?
Za nami świąteczny tydzień na giełdzie w Paryżu ze względu na święto 1 maja obchodzone w wielu europejskich krajach. Przełożyło się to na mniejszą aktywność uczestników paryskiej giełdy, podczas gdy w USA sesje odbywały się przez cały tydzień.
Dobre perspektywy nowych zbiorów i ciągle silne euro wywierały presję na notowania giełdowe kontraktów na zboża i rzepak w Paryżu. Pogoda w Europie jest zróżnicowana dla upraw. Na południu opady są obfite, ale na północy na wielu obszarach występuje deficyt wody. Ostatnie (opublikowane pod koniec kwietnia) prognozy plonów i zbiorów dla UE są jednak znacznie lepsze niż przed rokiem.
Notowania euro/dolara oscylowały w minionym tygodniu w okolicy 1,13 dolara za euro. Mimo, że wycena euro spadła w ostatnim tygodniu, to nadal są to poziomy najwyższe od 3,5 roku. Ciągle drogie euro przekłada się na ograniczony popyt na unijną pszenicy i jednocześnie tańszy import kukurydzy, rzepaku i innych towarów wycenianych w dolarach.
Prognozy wzrostu unijnej produkcji zbóż i rzepaku negatywnie wpływają na notowania kontraktów w Paryżu
W większości krajów UE (szczególnie we Francji) pogoda jest korzystniejsza niż przed rokiem i na tym etapie pozwala prognozować dobre plony w skali całej UE. Unijna jednostka monitorująca uprawy w UE podniosła w raporcie z końca kwietnia w swoje prognozy plonów średnich większości zbóż w stosunku do oczekiwań z marca. Także najnowsze prognozy tegorocznej produkcji zbóż i nasion oleistych opublikowane przez KE są dużo lepsze niż przed rokiem i powyżej średniej 5-letniej. Według ostatniego raportu Komisji Europejskiej zbiory zbóż w tym roku wyniosą w Unii Europejskiej 280,3 mln ton zbóż, czyli 10% więcej niż rok temu i 3,2% powyżej średniej 5-letniej. Oczywiście są to tylko prognozy, które będą się zmieniać.
Unijna kukurydza zamknęła tydzień na poziomie najniższym od sierpnia 2024 roku
Kontrakt najbliższy (realizacja w czerwcu) na unijną kukurydzę taniał na wszystkich ubiegłotygodniowych sesjach, zamykając piątkową sesję ceną 198,75 eur/t – najniżej od sierpnia 2024 roku. W efekcie tych zmian czerwcowa seria kukurydzy straciła na wartości o 4,25 euro (-2,1%) w skali tygodnia. Kukurydza z nowego zbioru kosztowała na zamknięciu tygodnia tylko nieco więcej, bo 201,5 eur/t. Ciągle tani dolar obniża ceny importowanego do UE ziarna kukurydzy i wywiera presję na unijny rynek tego zboża.
Pszenica tanieje w poszukiwaniu konkurencyjności
Najbliższy (majowy) kontrakt na pszenicę potaniał w minionym tygodniu o 7,5 euro (-3,6%) do 201,75 eur/t. Podobnie jak kukurydza, seria na stary zbiór pszenicy wszystkie ubiegłotygodniowe sesje zamknęła na minusie osiągając historyczne minima tej konkretnej serii. Wycena nowego zbioru (realizacja we wrześniu) była w piątek o tylko ok. 6 euro wyższa w stosunku do serii majowej. Po skokowym umocnieniu euro/dolara w kwietniu cena unijnej pszenicy spadał w poszukiwaniu konkurencyjności na rynku globalnym
Eksport unijnej pszenicy obniżył się o ponad 1/3 w tym sezonie
Do 27-kwietnia kraje UE wyeksportowały tylko 17,47 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 26,65 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to 34% spadek tempa eksportu. Skrajnie niski popyt dotyczy zwłaszcza francuskiego ziarna. Jednocześnie ograniczenie podaży pszenicy przez dwóch głównych konkurentów, czyli Rosję i Ukrainę nie przełożyło się na lepszą sprzedaż z UE.
Rzepak – wycena kontraktu na nowy zbiór pozostawała stabilna na giełdzie Matif
Rzepak z dostawą w maju zakończył ostatecznie swoje notowania (zgodnie ze specyfikacją kontraktu) 30 kwietnia ceną 493,75 eur/t, zaczynając tydzień odbiciem do 542 eur/t. Widać zatem, że notowania wygasającej serii mocno zmieniały się w ostatnich dniach.
Dużo bardziej stabilne wyceny dotyczyły serii na nowy rzepak. Termin sierpniowy zaczął tydzień od wybicia do 476,5 eur/t, by zamknąć piątkową sesję ceną 471,75 eur/t. W skali tygodnia kontrakt ten podrożał o niespełna 1 eur/t (0,2%).
Wyceny nowego rzepaku są pod presją dobrych oczekiwań w stosunku do tegorocznych zbiorów. Według najnowszej prognozy KE produkcja nasion rzepaku powinna wzrosnąć w UE-27 o 13% (w skali roku) do 18,9 mln ton, co będzie wynikiem o 6,2% powyżej średniej 5-letniej. Z drugiej strony, wparciem dla cen rzepaku na Matif są blisko roczne maksima notowań kanadyjskiej canoli. Kanadyjski rzepak mocno drożeje pod wpływem silnego eksportu w okresie zawieszenia podwyższonych ceł przez administrację Trumpa.
Giełda w Chicago – soja stabilna, a zboża w dół w skali tygodnia
Nadzieje na złagodzenie konfliktu handlowego na linii USA-Chiny stabilizująnotowania amerykańskiej soi. Dodatkowo soi i kontraktom na olej sojowy pomagają też obietnice zwiększenia obowiązkowego mandatu mieszania biodiesla w USA (nadzieja na wzrost krajowego przerobu).
W Chicago soja (seria najbliższa)potaniała o symboliczne 0,1% w skali tygodnia do 385,5 usd/t. W skali miesiąca soja drożeje o blisko 2%.
Kukurydza w Chicago (seria najbliższa) straciła na wartości 2% w minionym tygodniu, kończąc piątkową sesję ceną 181,6 usd/tm czyli w okolicy kilkutygodniowego dołka. Kukurydza tanieje w Chicago od połowy kwietnia pod wpływem szybkiego tempa zasiewów, które powinny przynieść rekordowe zbiory w tym roku. Z drugiej strony skala spadków łagodzona jest przez silny popyt eksportowy, w tym z Meksyku i nadzieją na wzrost krajowego przerobu na biopaliwa.
Pszenica SRW z dostawą w maju zaliczyła w miniony wtorek (29.04.2025) historyczny dołek tej serii na poziomie 185,9 usd/t. Kolejne dni przyniosły odbicie do 193,5 usd/t na zamknięciu piątkowej sesji i odrabianie większości strat. W efekcie kontrakt ten potaniał w skali tygodnia o skromne 07%.
Warunki pogodowe pozostają kluczowym czynnikiem dla notowań zbóż i soi w Chicago, a prognozy przewidują bardziej wilgotne warunki na południu i wschodzie Pasa Kukurydzy, podczas gdy północ i zachód mają być bardziej suche. Uczestnicy rynku będą uważnie analizować poniedziałkowy raport Crop Progress (publikacja po zamknięciu sesji), który pokaże postępy w zasiewać i oceni kondycję pszenicy ozimej (mocno poprawiła w poprzednim raporcie).
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures – tabela
Rzut oka na wykresy
Notowania zbóż
Notowania nasion oleistych
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT