środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kontrakty na pszenicę i rzepak były liderami wzrostów w ostatnim tygodniu września

spot_img

Na giełdzie Euronet-Paryż zboża i rzepak drożały przez większą część tygodnia kończącego się 30-go września. O ile poniedziałek był jeszcze spadkowy, podobnie jak na szerokim rynku surowcom (obawy o popyt w związku z recesją), to kolejne dni przyniosły wzrosty, które trwały do piątku. W konsekwencji unijna kukurydza pokonała poziom 340 eur/t, a pszenica zbliżyła się na piątkowym zamknięciu do 357 eur/t. Są to poziomy najwyższe (dla obu zbóż) od maja – czerwca tego roku.

Także rzepak, który jest relatywnie dużo tańszy (tańszy niż przed rokiem) od zbóż, mocno drożał w minionym tygodniu. Notowania serii najbliższej zyskały w tygodniu ok. 45 euro (4,3%), do 633 eur/t. Ceny nasion są w wspierane przez szybki wzrost ceny kanadyjskiego rzepaku i odbicie cen oleju palmowego na giełdzie w Kuala Lumpur.

Motorem ostatnich wzrostów jest eskalacja napięcia na linii Moskwa-Kijów po tym jak Rosja ogłosiła częściową mobilizację, a w piątek anektowała cztery obwody ukraińskie. Zastraszeniu Zachodu ma też służyć wysadzenie przez nieznanych sprawców (w domyśle służby rosyjskie) dwóch rurociągów dostarczających gaz do Europy. To wszystko sprawia, że uczestnicy rynku obawiają się, że umowa o korytarzach zbożowych nie musi być przedłużona po jej wygaśnięciu z końcem października. Do tej pory Ukraina wyeksportowała przez porty na Morzu Czarnym (w ramach umowy) 5 mln ton towarów rolnych. Eskalacja konfliktu to kolejne sankcje nakładane na Rosję, a ewentualne zakończenie funkcjonowania umowy pod auspicjami ONZ mocno ograniczy również eksport zbóż, zwłaszcza pszenicy, po rekordowych zbiorach w Rosji.

Z końcem miesiąca w USA publikowane były ważne raporty rynkowe. Pierwszy z nich to kwartalny raport o zapasach, a drugi to szacunki tegorocznej produkcji pszenicy („raport o małych zbożach”). To właśnie dane z tych raportów zdecydowały o piątkowych notowaniach.

Wzrosty na rynku zbóż (Chicago i Paryż) wspierane były przez gorsze od oczekiwań dane na temat amerykańskich zapasów kukurydzy i cięcie szacunków tegorocznej produkcji pszenicy w USA (raport o małych zbożach). Dane o zapasach soi były powyżej oczekiwań i napędzały spadki kompleksu sojowego w Chicago (soja, śruta. olej sojowy).

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – na 30.09.2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30.09.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x