Co znajdziesz w artykule?
W Paryżu ubiegły tydzień zaczął się dla kontraktów na zboża od kontynuacji wzrostów. W oczekiwaniu na zaktualizowane prognozy USDA kukurydza i pszenica wspięły się na 3/4-tygodniowe maksima w połowie tygodnia. Opublikowane w czwartek amerykańskie prognozy rozczarowały jednak liczących na szybki wzrost cen pszenicy i kukurydzy. Raport okazał się być neutralny dla obu zbóż i wywołał lekką przecenę.
Wrześniowa prognoza USDA była neutralna dla notowań pszenicy i kukurydzy
We wrześniowym raporcie dotyczącym podaży i popytu eksperci USDA obniżyli prognozę globalnej produkcji pszenicy na sezon 2024/25 i podnieśli prognozę dotyczącą zużycia, ale jednocześnie podnieśli też zapasy końcowe (z powodu korekty zapasów początkowych), co zaskoczyło rynek.
W przypadku kukurydzy analitycy USDA ponownie obniżyli swoje prognozy dotyczące światowej produkcji kukurydzy i zapasów w sezonie 2024/25. Wpływ na rynek został zneutralizowany za sprawą nieoczekiwanego wzrostu prognozy plonów i zbiorów w USA.
Rosyjski atak rakietowy na statek z ukraińską pszenicą podbił ceny zbóż w piątek
W piątek ceny zbóż ponownie odbiły w górę po tym jak Rosja zaatakowała statek cywilny przewożący ukraińską pszenicę do Egiptu. Był to pierwszy taki przypadek od początku wojny i wzbudził duży niepokój wśród uczestników rynku. Do tej pory obie strony konfliktu nie atakowały statków cywilnych przewożących zboża. Mimo systematycznego ostrzału infrastruktury portowej eksport ukraińskich zbóż wrócił do poziomu sprzed wojny, a eksport rosyjskiej pszenicy jest rekordowy.
Obawy o dostępność zbóż z basenu Morza Czarnego pomogły unijnej pszenicy i kukurydzy wspiąć się na miesięczne maksima
W Paryżu pszenica z dostawą w grudniu oscylowała przez kilka sesji wokół poziomu 220 eur/t, by wybić w górę do 225 eur/t w końcówce tygodnia. Kontrakt ten zyskał w skali tygodnia 6,25 eur/t (+2,9%).
Kukurydza z terminem realizacji w listopadzie zamknęła tydzień ceną 205,5 eur/t po wzroście o 3,5 euro (+1,7%) w rozliczeniu tygodniowym. W obu przypadkach wyceny kontraktów wspięły się na 1- miesięczne maksima.
Unijne kontrakty na zboża reagują na malejące szacunki zbiorów w UE
Dopiero od trzech tygodni europejski rynek pszenicy zdaje się reagować na katastrofalne zbiory we Francji i słabe w Niemczech. Według KE francuska produkcja pszenicy miękkiej sięgnie w tym roku zaledwie 26,3 mln ton wobec 35,0 mln ton przed rokiem i będzie o 1/4 poniżej średniej. W Niemczech zbiory powinny spaść o 10,4% poniżej średniej i wynieść skromne 19,6 mln ton (21,3 mln ton w 2023 roku). Mniejsze szacunki unijnej produkcji potwierdził USDA, który przyciął szacunki zbiorów pszenicy (miękka i durum) w UE z 128 mln ton w sierpniu do 124 mln ton (wielkość zgodna z KE). USDA skorygował w dół o 1,5 mln ton do 59 mln ton także prognozę zbiorów kukurydzy w UE.
Zboża drożały na giełdzie w Chicago
Ostatnie tygodnie pokazują, że do kontynuacji odbicia potrzebne jest utrzymanie tendencji wzrostowej w notowaniach zbóż na giełdzie w Chicago. Tam pszenica podrożała w minionym tygodniu o 3,3%, zamykając tydzień na 2-miesięcznym szczycie. Amerykańska kukurydza zyskała w minionym tygodniu blisko 2% na wartości pod wpływem dobrego popytu importowego.
Dominacja Rosji i Ukrainy na rynku eksportowym pszenicy stabilizuje ceny
Jednocześnie wyjątkowe tempo eksportu, jak na tę porę sezonu, notowała w lipcu i sierpniu ukraińska pszenica. Ciągle dobrze sprzedaję się też ziarno rosyjskie. Ogranicza to na razie potencjał ewentualnych wzrostów.
Unijnemu rzepakowi zaszkodziły spadki na rynku kanadyjskiej canoli
W Paryżu notowania rzepaku poruszają się od ponad miesiąca w szerokim przedziale 445-475 eur/t. Wycena serii listopadowej zamknęła tydzień ceną 464,0 eur/t, tracąc w tygodniu 6,25 euro (-1,3%). Jednocześnie Kanadyjska canola zakończyła tydzień na 4-letnich minimach.
Kontrakt na kanadyjski rzepak systematycznie traci na wartości od 3-go września, kiedy to Chiny ogłosiły, że wszczynają działania mające na celu zablokowanie importu rzepaku z Kanady. Ma to być odwet za cła nałożone na import chińskich samochodów elektrycznych. Dodatkowo, całemu sektorowi biopaliw szkodzi tania ropa.
Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych
Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures
Kontrakty na zboża
Kontrakty na nasiona oleiste
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż