środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Koniec z porzuconymi stertami śmieci?

spot_img

Sterty śmieci w rowach, przy polach czy lasach uprzykrzają życie od wielu lat rolnikom. Każdego roku dochodzi do wielu przestępstw środowiskowych jednak bez skutecznych kar. Teraz jednak ma się to zmienić. Podczas konferencji która miała miejsce 22.06.2021 wiceminister klimatu i środowisko zapowiedział nowelizację ustawy o zanieczyszczeniu środowiska.

„W ciągu ostatnich 10 lat z tytułu przestępstw środowiskowych NFOISIGW,  wpłacono 1 mln złotych.. W 2014 roku wpłynęło od przestępców tylko 1500 zł. To śmieszna kwota, dlatego w nowelizacji kodeksu karnego będzie obowiązkowa nawiązka na rzecz Funduszu – ogłosił wiceminister. Dodał także, że projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego czeka tylko na wpis do wykazu prac Rady Ministrów.

5 tysięcy złotych grzywny

Co istotne na konferencji Jacek Ozdoba poinformował, że podniesiona zostanie wysokość wszelkich kar, od mandatów po kary więzienia.

 „Za wywiezienie śmieci do lasu, czy na pole zamiast 500 złotych będzie groziła grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych (i obligatoryjność ich sprzątnięcia), za najcięższe przestępstwa, jak magazynowanie odpadów niebezpiecznych górna granica odpowiedzialności zostanie podniesiona z 8 lat do 15 lat pozbawienia wolności” – dodał wiceminister.

134 zgłoszenia w kilkanaście dni

Kilkanaście dni po uruchomieniu formularza  poprzez który można anonimowo poinformować o podejrzeniu popełnienia przestępstwa środowiskowego zgłoszono 134 incydenty.

 „Jeden z przykładów to woj. śląskie – dzięki zgłoszeniu udało się na gorącym uczynku przyłapać podejrzanego, który chciał nielegalnie zdeponować 47 200-litrowych beczek niebezpiecznych odpadów. Kolejna sprawa – zaledwie dzień po opublikowaniu w mediach informacji o pojawieniu się formularza, zgłoszono nam informację o nielegalnym zmagazynowaniu 26 pojemników typu mauser. Pokazuje to ogromną skalę tego zjawiska” – zaznacza wiceminister.

Wszystko wskazuję na to, że czas bandytów środowiskowych dobiegł końca. Jeśli zauważycie odpady z niewiadomego źródła, możecie zgłosić ten problem na stronie internetowej GIOŚ : https://www.gios.gov.pl/pl/. Wystarczy wskazać lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis danego zgłoszenie (ewentualnie zamieszczając do niego zdjęcie). Zgłoszenia można dokonać również w sposób anonimowy- Informuje ministerstwo. 

Źródło: Ministerstwo klimatu i Środowiska

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x