Ostatni tydzień października (26-30.10.2020) to okres rosnącego niepokoju na globalnym rynku akcji i surowców. Świat, z wyjątkiem Chin, nie radzi sobie z pandemią koronawirusa. Kolejne kraje wprowadzają restrykcje przypominające te z okresu wiosny. Stąd powrót obaw o wzrost gospodarczy, a tym samym popyt na surowce przełożył się na gwałtowny spadek głównych indeksów giełdowych i towarów, w tym rolnych. Skokowe przeceny ropy przypominają te z wiosny, a wynikają z malejącego zużycia paliw. Mniejszy popyt na paliwa to mniejsze zużycie biopaliw, czyli amerykańskiej kukurydzy (bioetanol), w mniejszym zakresie soi, ale też nasion rzepaku (biodiesel). Tymczasem na rynku jest coraz więcej kukurydzy i soi z tegorocznych zbiorów, a amerykańscy farmerzy aktywnie sprzedają kontrakty futures w celu zabezpieczenia bardzo wysokich cen obu upraw. W kolejnych tygodniach okaże się czy silny popyt eksportowy ze strony Chin (poradziły sobie z pandemią koronawirusa) wystarczy do utrzymania wysokich notowań soi i kukurydzy na światowych giełdach.
Zmiana kierunku notowań pszenicy wynika głównie z poprawy warunków pogodowych na południowych równinach w USA, ale też na południu Rosji, gdzie susza zagrażała zasiewom ozimin. Dodatkowa presja spadkowa pochodziła z przecen na rynku kukurydzy i soi. Warto pamiętać, że światowa podaż pszenicy jest w tym sezonie rekordowa w przeciwieństwie do kukurydzy i soi.
W Chicago pszenica zanotowała w ostatnim tygodniu (26-30.10.2020) pięć spadkowych sesji z rzędu i była liderem przeceny (-5,4%). W analizowanym tygodniu mocno taniała również kukurydza (-5%) i soja (-2,5%). Notowania wymienionych kontraktów zaczęły spadać po tym jak jeszcze w piątek 23 października zaliczyły swoje długoterminowe maksima (często wieloletnie), a najwięksi inwestorzy spekulacyjni zajmowali olbrzymich rozmiarów pozycję długą netto (gra na wzrost cen). Unijne kontrakty podążały tradycyjnie już za giełdą w Chicago, tracąc po ponad 2% w skali tygodnia.
Warto pamiętać, że mimo kilkuprocentowych spadków notowania zbóż (też kompleksu sojowego) są bardzo wysokie po obu stronach Atlantyku, a w skali października zboża zyskują najczęściej kilka procent.
Giełda w Paryżu:
Unijne kontrakty naśladowały w ostatnim tygodniu października zachowanie ich amerykańskich odpowiedników. Jednak znaczne osłabienie euro zmniejszyło presję spadkową w przypadku pszenicy (wzrost konkurencyjności unijnego eksportu). Pszenica i kukurydza potaniały w ciągu tygodnia o ponad 4 euro (po 2,2%), do 192,25 eur/t-kukurydza i 205,25 eur/t-pszenica. Nadal jednak obydwa zboża są dużo droższe niż na miesiąc wcześniej, a w skali roku drożeją o 15%-18%
Rzepak stracił w ciągu tygodnia 4% i jest tańszy niż przed rokiem
W ostatnim tygodniu października kontrakt na rzepak naśladował zachowanie ropy i olejów roślinnych. Dodatkowa presja spadkowa wynikała z przypadającego na koniec miesiąca ostatniego dnia obrotu serią listopadową. Ostateczna cena zamknięcia terminu listopadowego wyniosła 376,5 eur/t po stracie aż 15,5 euro w analizowanym tygodniu. Kontrakt z dostawą w lutym 2021 wyceniany był w tym czasie o blisko 10 euro wyżej.
Zmiany okresowe notowań:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30-10-2020):
Notowania ropy WTI/Brent:
Giełda w Paryżu (eur/t):
Giełda w Chicago (usd/t):
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło notowań: www.barchart.co