Globalne ceny wieprzowiny z gospodarstw rolnych mogły silnie wzrosnąć w pierwszym kwartale 2021 r., ale ceny w Wielkiej Brytanii i Europie z trudem dorównują poziomom z zeszłego roku. Producenci świń również odnotowują wzrost cen pasz, które stanowią ponad trzy czwarte kosztów produkcji wieprzowiny.
Europejski rynek żywca wieprzowego pozostaje w równowadze.
Dania, Holandia, Belgia i Austria utrzymują stałą cenę tuczników. Wyjątkiem okazała się Francja gdzie cena tuczników spadła o 3 centy w przeciągu tygodnia. Na rynku zauważalna była niska podaż, która w połączeniu ze słabym zapotrzebowaniem ze strony handlu detalicznego po okresie świątecznym zahamowała dalszy wzrost cen.W Niemczech w notowaniach VEZG w dniu 14/04/2021 utrzymana została cena u ubiegłego tygodnia 1,50 €/kg (wbc).Na rynku krajowym średnia cena skupu tuczników w wadze żywej wynosi 4,92 zł/kg. Za klasę E średnio zakłady płacą 6,60 zł/kg. Unijny rynek wspierany jest przez duży popyt ze strony Chin, dzięki czemu ceny w skupach plasują się na stabilnym poziomie.
Kiedy nastąpi poprawa?
Obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dalej oddziałują negatywnie na całą branżę.
„W miarę prowadzenia szczepień masowych oraz stopniowego znoszenia restrykcji spodziewamy się wzrostu popytu na wieprzowinę w kanale HoReCa.”– komentuje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH.
Impulsu do wzrostu cen w skupach należy upatrywać w zbliżającym się weekendzie majowym, który o ile będzie pogodny pozwoli na otwarcie sezonu grillowego.
źródło: kzp-ptch
zdj:pixbay.com