niedziela, 24 października, 2021
spot_img

Komu należą się dopłaty?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic dziwnego, bo skala problemu jest znacząca a zakładane straty ogromne. Szacuje się, że aż 70 procent beneficjentów dopłat bezpośrednich pobiera je lecz w rzeczywistości nie prowadzi działalności rolniczej. Problem potęguje dodatkowo brak zgodności co do definicji tzw. rolnika aktywnego czy rzeczywistego. 

W każdym regionie inaczej

Do sprawy ustosunkował się Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski. 

– To rzeczywiście poważny problem, a brak zgodności co do ogólnej definicji rolnika aktywnego wynika z tego, że nawet poszczególne regiony w konkretnych państwach członkowskich Unii Europejskiej różnią się specyfiką działalności rolniczej. Inaczej gospodaruje się na przykład na Pomorzu, na Podkarpaciu czy na Mazowszu. I tak w całej Europie – wyjaśnia Komisarz J. Wojciechowski.

Władze też nie wiedzą

Komisarz nadmienił też, że temat ten był już poruszany w rozmowach trójstronnych Komisji Europejskiej, Parlamentu i Rady Europy. Jednak jak dotąd nie doszło do porozumienia. 

– Niewykluczone, że sprawa ta zostanie powiązana z samodzielnymi propozycjami strategicznymi poszczególnych państw członkowskich Unii. Na tej samej zasadzie jak obecnie tworzy się krajowe strategie rozwoju dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej – zastanawia się Komisarz Wojciechowski.

Kryterium dochodowe

Innym pomysłem na rozwiązanie sprawy jest wyznaczenie progu procentowego wartości dochodów z działalności rolniczej w stosunku do pozarolniczej. Z czego ma wynikać, kto mieści się w definicji rolnika aktywnego, a kto nie. 

– Zgodności tutaj jednak nie ma, a problem jak już wspomniałem dotyczy całej Unii Europejskiej – mówi Janusz Wojciechowski. – Dlatego tak wiele zależy od jak najszerszych rozmów w tej sprawie. A głos krajowych środowisk rolniczych, czy też konkretnych regionów jest tu bardzo ważny.  

A wy co o tym sądzicie?

Temat dopłat, ich prawidłowego rozdziału z pewnością nie raz jeszcze zostanie podjęty. Sprzyja temu czas prac nad unijną  Wspólną Polityką Rolną na lata 2023-2027. A może wy zechcecie podzielić się przemyśleniami w tej sprawie? Może ktoś ma pomysł jak to rozwiązać?
 
Źródło: KE, KSS
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x