Pomimo znacznego postępu, jaki dokonał się w UE w ostatnich dziesięcioleciach, zanieczyszczenie nadal ma silny wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Komisja Europejska przyjęła 12.05.2021 plan działania UE: „W kierunku zerowego zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby”. Przedstawia on wizję świata w którym zanieczyszczenie jest zredukowane do minimum oraz nie szkodzi zdrowiu ludzkiemu i naturalnym ekosystemom.
Cele planu
Ambitny plan stawia na zerową emisję, w tym celu określono kluczowe schematy:
- poprawa jakości powietrza w celu zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza o 55%;
- poprawa jakości wody poprzez zmniejszenie ilości odpadów, odpadów plastikowych w morzu (o 50%) i mikroplastików uwalnianych do środowiska (o 30%);
- poprawa jakości gleby poprzez zmniejszenie strat składników odżywczych i stosowania pestycydów chemicznych o 50%;
- zmniejszenie o 25% ekosystemów UE, w których zanieczyszczenie powietrza zagraża różnorodności biologicznej;
- zmniejszenie udziału osób chronicznie dotkniętych hałasem komunikacyjnym o 30%, oraz
- znacznie zmniejszając wytwarzanie odpadów i o 50% pozostałości odpadów komunalnych.
COPA COGECA, europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze wyraziłą aprobatę dla nowego projektu, jednak zaznaczyła, że spowolnienie działalności gospodarczej, aby zapobiec zanieczyszczeniom nie jest najlepszym sposobem. Rolnicy są na pierwszej linii frontu, i już teraz doświadczają skutków zmian klimatycznych. Jeśli jest grupa, która rozumie, że zmiany klimatyczne są obecne, to są to właśnie rolnicy.
Strategia oczami Copa Cogeca
Na przestrzeni lat europejskiemu rolnictwu udało się osiągnąć wiele celów. Między innymi znacznie zredukowano zanieczyszczenie amoniakiem przy równoległym wzroście produktywności i ciągłym dążeniem do bardziej zrównoważonej produkcji żywności. Obecny przemysłowy system rolniczy przynosi korzyści dużym firmom rolnym w zakresie społeczności wiejskich, zdrowia konsumentów i bioróżnorodności. Zdaniem organizacji nowa polityka powinna uwzględniać takie aspekty jak :
- potencjał terenów uprawnych i lasów oraz unikanie porzucania ziemi na żyznych glebach.
- doświadczenia w gospodarstwie i lokalne badania gleby,
- stosowanie zintegrowanej ochrony przed szkodnikami wraz z wykorzystaniem alternatyw, takich jak nowe techniki genomiczne.
- badania i rozwój wspierany przez odpowiednie agencje UE i program „Horyzont Europa”.
- dalsze badania nad symbiozą przemysłową w celu poprawy obiegu zamkniętego biogospodarki w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
Ustanowienie nowej platformy zainteresowanych stron o zerowym zanieczyszczeniu jest pozytywną inicjatywą. Dostępność i wykorzystanie tych narzędzi ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonej produkcji rolnej w UE, szczególnie, że europejskie rolnictwo jest konkurencyjne na rynku światowym.
Niestety jeden z głównych tematów jakim jest zanieczyszczenia amoniakiem w rolnictwie poprzez rozszerzenie zakresu na dodatkowe sektory rolne może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych. Zdaniem Copa Cogeca wymagałoby to podwójnej regulacji i nie zwiększyłoby ambicji lecz obciążyło administracyjnie system.
źródło:copa-cogeca.eu
zdj:pexels.com