wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Polscy rolnicy mają otrzymać 29,5 mln euro rekompensaty od KE za straty związane z importem z Ukrainy

spot_img

20 marca Komisarz Wojciechowski przedstawił propozycję Komisji ministrom rolnictwa na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa. Oczekuje się, że wsparcie o wartości 56,3 mln euro, finansowane z rezerwy rolnej, będzie rekompensatą dla poszkodowanych rolników wskutek zwiększonego importu zbóż i roślin oleistych z Ukrainy.

Zakłócenia w handlu spowodowane agresją Rosji nie powinny odbywać się kosztem rolników z krajów sąsiednich – twierdzi Komisja Europejska.

Pomoc trzem państwom członkowskim

Na podstawie oceny przesłanej przez dotknięte państwa członkowskie Komisja przeanalizowała sytuację, przyglądając się nadmiernej podaży produktów na szczeblu krajowym i regionalnym oraz ewentualnemu wpływowi na ceny produkcji krajowej. Wzięto również pod uwagę presję na łańcuchy logistyczne, wpływającą na ceny i możliwości rynkowe rolników w pobliżu granicy, zwłaszcza w przypadku Rumunii – czytamy w komunikacie KE.

Ile pieniędzy otrzymają polscy rolnicy?

Pomoc finansowa zostanie rozdzielona pomiędzy trzy państwa członkowskie. Komisja proponuje przeznaczyć 29,5 mln euro dla Polski, 16,75 mln euro dla Bułgarii i 10,05 mln euro dla Rumunii. Te trzy kraje mogą uzupełnić to wsparcie UE do 100% środkami krajowymi, co stanowiłoby łączną pomoc finansową w wysokości 112,6 mln EUR dla dotkniętych rolników.

Kiedy pieniądze trafią na konta rolników?

Oczekuje się, że płatności na rzecz rolników zostaną dokonane do 30 września 2023 r., przy czym trzy kraje powiadomią Komisję, między innymi, w jaki sposób rozdzielono fundusze i w jaki sposób pomogły rolnikom.

Projekt Komisji, w formie rozporządzenia wykonawczego, jest obecnie omawiany z państwami członkowskimi, które będą głosować nad nim na posiedzeniu komitetu ds. wspólnej organizacji rynków rolnych zaplanowanym na 30 marca. Jeżeli środek zostanie zatwierdzony, zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej na początku kwietnia i wejdzie w życie następnego dnia po jego publikacji, tak aby Bułgaria, Polska i Rumunia mogły go niezwłocznie wdrożyć.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x