Co znajdziesz w artykule?
Przypadek ASF w Województwie Dolnośląskim
Główny Lekarz Weterynarii we wczorajszym komunikacie poinformował o tym, że w dniu 26 listopada 2019 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, uzyskano dodatni wynik badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w próbce pobranej w dniu 22 listopada br. od dzika padłego na terenie przeszukiwań prowadzonych w Województwie Dolnośląskim, w miejscowości Kotla, w gminie Kotla, w powiecie głogowskim.
Powiększenie czerwonej i żółtej strefy
W związku z powyższym, w dniu 26 listopada 2019 r. opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej (UE) nr 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r., zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF) w niektórych państwach członkowskich zjednoczonej Europy.
Powyższa decyzja jest konsekwencją wystąpienia kolejnych przypadków ASF u dzików na terenie Województwa Lubuskiego, gdzie powiększony został zasięg obszaru objętego ograniczeniami („strefa czerwona”) oraz obszaru ochronnego („strefa żółta”) w obrębie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.
Zniesienie restrykcji w mazowieckim
Dodatkowo, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, Komisja Europejska podjęła decyzję o zniesieniu restrykcji na terenie niektórych gmin w obrębie powiatów: płockiego i płońskiego, w Województwie Mazowieckim, położonych w obszarze zagrożenia w związku z występowaniem ASF.
Przywrócenie ograniczeń
Jednakże, na mocy przyjętej decyzji, status obszarów objętych ograniczeniami zostanie przywrócony dla niżej wymienionych gmin:
– w powiecie płockim – Wyszogród i Mała Wieś,
– w powiecie płońskim – Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.wetgiw.gov.pl