środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kolejne zabezpieczenia przed wilkami dla podlaskich rolników

spot_img

Akcja RDOŚ i WWF – zabezpieczenia przed wilkami

W tym roku podlascy rolnicy otrzymają kolejne elektryczne ogrodzenia do ochrony gospodarskich zwierząt przed wilkami. To dalszy ciąg akcji prowadzanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku (RDOŚ) i organizację WWF Polska.
Dyrektor RDOŚ w Białymstoku Beata Bezubik informuje, że w 2019 r. odnotowano wzrost liczby rolników występujących  o wypłaty odszkodowań za zwierzęta gospodarskie zagryzione przez wilki. Problem jest, a sposobem przeciwdziałania może  być dalsze przekazywanie rolnikom elektrycznych urządzeń i fladrów (kawałków materiału w kolorze czerwonym wieszanych na ogrodzeniach, które są używane do odstraszania wilków – red.). W ocenie RDOŚ stosowanie takich sposobów sprawdza się, dlatego akcja będzie kontynuowana.

 

Elektryczne pastuchy

Na swojej internetowej stronie białostocka RDOŚ informuje też, że instytucja ta prowadzi działania wspierające  rolników we właściwym zabezpieczaniu zwierząt gospodarskich na pastwiskach przed wilkami. Nacisk kładzie się na metody „nieinwazyjne i humanitarne” –  w tym przypadku elektryczne pastuchy do grodzenia pastwisk.

„Z naszych obserwacji wynika, że stosowane zabezpieczenia pozwalają minimalizować negatywne skutki ataków wilków na zwierzynę gospodarską, co sprawdza się w konkretnych poszkodowanych gospodarstwach, w których zamontowano pastuchy” – informuje RDOŚ.

 

Partnerem RDOŚ jest organizacja WWF Polska

W 2020 r. do rolników z białostocczyzny, dzięki WWF i RDOŚ, trafić ma 9 zestawów elektrycznych ogrodzeń. Przedstawiciel WWF Polska Piotr Chmielewski poinformował, że w 2019 r. wspólnie przekazano 10 elektrycznych pastuchów, a wyniki są obiecujące.

– Wiemy, że współistnienie ludzi i wilków jest możliwe – stwierdza Piotr Chmielewski.Chcemy pomagać i promować metody zabezpieczania zwierząt gospodarskich jak choćby specjalistyczne ogrodzenia elektryczne. Sytuacja jest utrudniona ze względu na epidemię koronawirusa, ale staramy się robić wszystko co możemy, żeby pomóc.

Temat rozprowadzania ogrodzeń chroniących gospodarstwa przed wilkami z pewnością wart jest rozważenia w innych regionach kraju, których problem ten dotyczy. Ponadto, w związku z epidemią koronawirusa i utrudnionymi przez to działaniami WWF skupia większą uwagę na działaniach edukacyjnych i informacyjnych. Wydano np. komiksy o współistnieniu człowieka i drapieżników min. wilków.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródła: RDOŚ Białystok, WWF

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-12miesiecy/

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników