czwartek, 30 marca, 2023
spot_img

Kolejne wzrosty na rynku paliw. Ile zapłacimy w dystrybutorze?

spot_imgspot_img

Ceny na krajowych stacjach paliw rosną od połowy maja, kiedy to mogliśmy z łatwością kupić olej napędowy poniżej 4 zł, a najpopularniejsza benzyna 95 kosztowała średnio 3,84 zł za litr.  Przyczyna wzrostów tkwi w odradzającym się popycie na paliwa i ropę po wiosennym załamaniu wynikającym z I fali pandemii koronawirusa. Notowania ropy powoli, ale systematycznie odrabiają straty i wymuszają podwyżki w cennikach hurtowych rafinerii.  Te byłyby dużo większe gdyby nie wyjątkowo mocny złoty. Za część podwyżek odpowiadają także rosnące marże stacji paliw.

W połowie ostatniego tygodnia sierpnia za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,44 zł/l, a za ON 4,38 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia wymienione paliwa podrożały odpowiednio o 3 i 2 grosze na litrze. Od początku sierpnia obydwa paliwa podrożały dokładnie o 11 groszy, a ich ceny są najwyższe od marca tego roku.

Nadal jednak obecne poziomy cen tych paliw są o ok. 60 groszy na litrze niższe niż przed rokiem. Wyjątkowo stabilne pozostają ceny LPG. Już od blisko dwóch miesięcy cena średnia autogazu pozostaje na niezmienionym poziomi 1,99 zł/l.

Światowe ceny ropy minimalnie wzrosły w ostatnim tygodniu, podobnie jak kurs dolara w stosunku do złotego. Oznacza to nieco droższe zakupy surowca (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie. Na razie przełożyło się to na wyższe ceny benzyny 95 w cennikach hurtowych. PKN Orlen w ostatnim tygodniu (19-26.08.2020) podniósł o 3 grosze na litrze cenę Pb95, obniżając jednocześnie o symboliczny grosz cenę diesla.

Ceny średnie paliw w detalu: 26-08-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,74 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,44 zł/l (+3 gr/l);

• ON: 4,38 zł/l ( +2 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju:

Rynek ropy:

Nad Zatoką Meksykańską szaleją huragany zmuszając do wstrzymania pracy na platformach wiertniczych i rafineriach. Obszar narażony na działanie kataklizmu odpowiada za 17% wydobycia i 15% przerobu ropy naftowej w USA. Obawy związane z mniejszą podażą surowca spowodowały wzrost notowań w ostatnich dniach i osiągnięcie nowych 5-miesięcznych szczytów w pierwszej połowie tygodnia. Lekkim wsparciem wzrostów są też mniejsze zapasy surowca w USA wykazane w cotygodniowym raporcie EIA.

Równocześnie strona popytowa ciągle budzi duże obawy. Globalna pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a epidemiolodzy zapowiadają II jej fazę w krajach, gdzie nastąpiło wygaszenie choroby. Wprawdzie niewielu przewiduje, że rządy ponownie w panice pozamykają całe gałęzie gospodarki, to jednak powrót wielu ograniczeń jest realny i zapewne przełoży się na mniejszą konsumpcję ropy. Ogranicza to skalę wzrostów cen ropy.

Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (27-08-2020):

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 26-sierpnia 2020) przyniósł 3-groszowe odbicie w górę ceny Pb95, ale 1-groszowy spadek ceny oleju napędowego. Na nieszczęście dla kierowców dolar umocnił się nieco w ostatnim tygodniu (do złotego), a notowania ropy delikatnie wzrosły.

Dwa podstawowe paliwa na stacjach drożały, dzięki czemu ich marże (średnie) ze sprzedaży osiągnęły wysoki poziom – kilkunastu groszy na litrze benzyny 95 i blisko 30-groszowy w przypadku oleju napędowego.

W połowie 35-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do 15 gr/l (z 13 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrosła z 24 gr/l (tydzień wcześniej) do 28 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017: 17 groszy,
  • 2018: 20 groszy,
  • 2019: 18 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w 34 tygodniu tego roku marża wyniosła 13 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017: 13 groszy,
  • 2018: 9 groszy,
  • 2019: 10 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w tygodniu 34 marża wyniosła 24 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:


Ceny hurtowe diesla utrzymują się poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x