niedziela, 26 września, 2021
spot_img

Kogo dotyczą unijne ograniczenia pestycydów?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W związku z planami Unii Europejskiej zmierzającymi do uczynienia europejskiego rolnictwa i gospodarki bardziej ekologicznymi z coraz większą uwagą analizuje się zużycie pestycydów w poszczególnych krajach i regionach Europy. Interesującym zestawieniem dotyczącym tego zagadnienia  dysponuje Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu.  

Holandia na czele

Zgodnie z danymi IOR-PIB średnie zużycie substancji czynnych na hektar, w całej Unii Europejskiej, wg danych z 2017 roku, wynosi 3,5 kg. Największe jego wartości notuje się  w Niderlandach (Holandia) 8 kg/ha, następnie w Irlandii i Belgii (po 6,8 kg/ha), we Włoszech 6,5 kg/ha, w Portugalii 6 kg/ha, w Słowenii 5 kg/ha, w Niemczech 4,5 kg/ha, a we Francji i Hiszpanii po 4 kg/ha. Trzy ostatnie państwa wraz z Włochami odpowiadają za zużycie 65% środków w UE (45% obszaru gruntów ornych). 

Polska na 13 miejscu  

W porównaniu z powyższymi państwami średnia wartość wykorzystania pestycydów dla Polski wynosi 2,5 kg/ha, co obok Węgier, plasuje nas na 13 miejscu zestawienia. Na kolejnych miejscach znajdują się: Chorwacja (2 kg/ha), Czechy (2 kg/ha), Litwa, Słowacja, Łotwa, Dania i Bułgaria (po 1,5 kg/ha). 

– Jak widać Polska na tle innych państw unijnych nie stosuje tak dużo chemii jak by się mogło wydawać, a względem krajów lepiej rozwiniętych, mogłaby nawet zwiększyć to zużycie – stwierdza prof. Marek Mrówczyński, Dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu. 

Ziemniaki, buraki, zboża

Nie mniej jednak, są gatunki roślin uprawnych, w których Polska stosuje więcej chemii niż wynosi europejska średnia. Dla kategorii roślin rolniczych dotyczy to ziemniaków (prawie 3,5 kg/ha). Na drugim miejscu notuje się buraka cukrowego (2,57 kg/ha). W grupie zbóż są to niewielkie ilości. Najwięcej jednak środków ochrony roślin stosuje się przy uprawie pszenicy ozimej (1,32 kg/ha), a najmniej owsa (0,54 kg/ha). W przypadku rzepaku ozimego zużycie wynosi 1,74 kg/ha, a w kukurydzy tylko 0,75 kg/ha. 

Bardziej schemizowane sadownictwo

W porównaniu z powyższymi uprawami, zdecydowanie więcej chemii stosuje się w sadownictwie i warzywnictwie. W tej pierwszej grupie, na pierwszym miejscu znalazły się jabłka (10,46 kg/ha), na drugim grusze (6,08 kg/ha), na trzecim wiśnie (5,6 kg/ha). Na czwartym natomiast truskawki (2,74 kg/ha). Natomiast w przypadku warzyw, pierwszą lokatę zajmuje pomidor gruntowy (7,24 kg/ha), drugą cebula (4,56 kg/ha), trzecią ogórek gruntowy (3,85 kg/ha), czwartą ogórek spod osłon (2,98 kg/ha), a piątą pomidor spod osłon (2,6 kg/ha)

Temat na czasie  

Warto o tym wiedzieć bo ograniczenia w stosowaniu pestycydów znalazły już wyraz w przygotowywanej obecnie do wdrożenia unijnej Wspólnej Polityce Rolnej, a szczególnie w “Strategii na rzecz bioróżnorodności”, zgodnie z którą do 2030 roku Unia zamierza ograniczyć ich wykorzystanie o 50 procent. 

Źródło: IOR-PIB w Poznaniu 
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
570ObserwującyObserwuj
8,430SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x